Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstence kolem prstencové mlhoviny

Uznání: Hubble, Large Binocular Telescope, Subaru Telescope; Composition & Copyright: Robert Gendler

U dobře známé Prstencové mlhoviny (M57) je toho mnohem více, než je vidět malým dalekohledem. Snadno viditelný centrální prstenec měří asi jeden světelný rok, ale tato pozoruhodně hluboká expozice, společné úsilí kombinovaných dat ze tří různých velkých dalekohledů, zkoumá smyčkovité struktury zářícího plynu, který sahá z centrální hvězdy mlhoviny mnohem dále. Kompozitní obraz obsahuje snímky úzkopásmové emise vodíku, emise viditelného a infračerveného světla. Zářící materiál této dobře prostudované planetární mlhoviny pochopitelně nepochází z planet. Místo toho se jedná o plynovou obálku z vnějších vrstev vyvržených umírající, Slunci podobnou hvězdou. Prstencová mlhovina je asi 2000 světelných let daleko v hudebním souhvězdí Lyra.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1700+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: M57, Prstencová mlhovina, Prstence


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Denný tranzit ISS

Prelet ISS popred Mesiac.

Další informace »