Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstence kolem prstencové mlhoviny

Uznání: Hubble, Large Binocular Telescope, Subaru Telescope; Composition & Copyright: Robert Gendler

U dobře známé Prstencové mlhoviny (M57) je toho mnohem více, než je vidět malým dalekohledem. Snadno viditelný centrální prstenec měří asi jeden světelný rok, ale tato pozoruhodně hluboká expozice, společné úsilí kombinovaných dat ze tří různých velkých dalekohledů, zkoumá smyčkovité struktury zářícího plynu, který sahá z centrální hvězdy mlhoviny mnohem dále. Kompozitní obraz obsahuje snímky úzkopásmové emise vodíku, emise viditelného a infračerveného světla. Zářící materiál této dobře prostudované planetární mlhoviny pochopitelně nepochází z planet. Místo toho se jedná o plynovou obálku z vnějších vrstev vyvržených umírající, Slunci podobnou hvězdou. Prstencová mlhovina je asi 2000 světelných let daleko v hudebním souhvězdí Lyra.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1700+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: M57, Prstencová mlhovina, Prstence


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »