Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neutrino z výtrysku vzdáleného blazaru

Uznání ilustrace: DESY, Science Communication Lab

Lidstvo s přístroji zamrzlými do ledu pod jižním pólem objevilo daleko ve vesmíru neutrino. Pokud bude tento objev povrzen, tak se bude jednat o první jasnou detekci kosmologicky vzdálených neutrin a začátek pozorované asociace mezi energetickými neutriny a kosmickými paprsky ze silných výtrysků ze sálavých kvazarů, z blazarů (blazar: blazing quasar). Jakmile detektor Once the Antarctican IceCube v Antarktidě v září 2017 změřil energetické neutrino, tak se spousta těch nejlepších observatoří, kterými lidstvo disponuje, vrhla do akce a pokoušela se najít protějšek ve světle. A to se jim podařilo. Kromě jiných protějšek identifikovala družicová observatoř NASA Fermi, když zjistila, že gama blazar TXS 0506+056 je ve správném směru a gama záření ze záblesku přichází v téměř shodném času s neutrinem. I když tato i další koincidence polohy a času jsou statisticky silné, tak astronomové budou čekat na další podobnou shodu neutrina a světla z blazaru, aby si byli absolutně jistí. Na obrázku je umělecká představa výtrysku částic , který vyvěrá z černé díry v centru blazaru.

Štítky: Neutrina, Blazar, Výtrysk


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »