Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neutrino z výtrysku vzdáleného blazaru

Uznání ilustrace: DESY, Science Communication Lab

Lidstvo s přístroji zamrzlými do ledu pod jižním pólem objevilo daleko ve vesmíru neutrino. Pokud bude tento objev povrzen, tak se bude jednat o první jasnou detekci kosmologicky vzdálených neutrin a začátek pozorované asociace mezi energetickými neutriny a kosmickými paprsky ze silných výtrysků ze sálavých kvazarů, z blazarů (blazar: blazing quasar). Jakmile detektor Once the Antarctican IceCube v Antarktidě v září 2017 změřil energetické neutrino, tak se spousta těch nejlepších observatoří, kterými lidstvo disponuje, vrhla do akce a pokoušela se najít protějšek ve světle. A to se jim podařilo. Kromě jiných protějšek identifikovala družicová observatoř NASA Fermi, když zjistila, že gama blazar TXS 0506+056 je ve správném směru a gama záření ze záblesku přichází v téměř shodném času s neutrinem. I když tato i další koincidence polohy a času jsou statisticky silné, tak astronomové budou čekat na další podobnou shodu neutrina a světla z blazaru, aby si byli absolutně jistí. Na obrázku je umělecká představa výtrysku částic , který vyvěrá z černé díry v centru blazaru.

Štítky: Neutrina, Blazar, Výtrysk


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »