Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neutrino z výtrysku vzdáleného blazaru

Uznání ilustrace: DESY, Science Communication Lab

Lidstvo s přístroji zamrzlými do ledu pod jižním pólem objevilo daleko ve vesmíru neutrino. Pokud bude tento objev povrzen, tak se bude jednat o první jasnou detekci kosmologicky vzdálených neutrin a začátek pozorované asociace mezi energetickými neutriny a kosmickými paprsky ze silných výtrysků ze sálavých kvazarů, z blazarů (blazar: blazing quasar). Jakmile detektor Once the Antarctican IceCube v Antarktidě v září 2017 změřil energetické neutrino, tak se spousta těch nejlepších observatoří, kterými lidstvo disponuje, vrhla do akce a pokoušela se najít protějšek ve světle. A to se jim podařilo. Kromě jiných protějšek identifikovala družicová observatoř NASA Fermi, když zjistila, že gama blazar TXS 0506+056 je ve správném směru a gama záření ze záblesku přichází v téměř shodném času s neutrinem. I když tato i další koincidence polohy a času jsou statisticky silné, tak astronomové budou čekat na další podobnou shodu neutrina a světla z blazaru, aby si byli absolutně jistí. Na obrázku je umělecká představa výtrysku částic , který vyvěrá z černé díry v centru blazaru.

Štítky: Neutrina, Blazar, Výtrysk


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Labuť, Orel, Delfín, Lyra, Had, Hadonoš, Herkules, Lištička, Koníček, Šíp | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »