Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červenec 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červenec 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Venuše nad Cannon Beach

Uznání a copyright: James W. Young

Co je ten bod vedle Měsíce? Venuše. Před dvěma dny kolem Venuše pomalu postupoval srpek Měsíce a nejvíce se přiblížil na pouhé dva stupně. Tato konjunkce byla jedním z několika fotografických dobrodružství našeho Měsíce tento měsíc, protože, zaprvé, teprve před několika dny, 12. července, nastalo částečné zatmění Slunce. Nyní se Měsíc při pohledu ze Země zjasňuje, jelikož je jeho přivrácená strana stále více osvětlená. Za několik dní bude Měsíc za první čtvrtí a bude přibývat do úplňku. Příští týden se strana Měsíce, která je vždycky přivrácená k Zemi, stane úplně osvětlenou Sluncem. Dokonce i plná fáze přinese dobrodružství v podobě úplného zatmění hromového úplňku, který nastane 27. července. Nebojte se, že by se naše Luna unavila, protože příští měsíc 11. srpna zase nastane nov, který způsobí další částečné zatmění Slunce. Na snímku je zachycená Venuše s Měsícem z pláže Cannon Beach nad skalní formací na pobřeží v Oregonu (USA) známou jako Jehly. Asi hodinu poté, co byl pořízen tento snímek, otáčení Země způsobilo západ Venuše i Měsíce.

Štítky: Měsíc, Venuše, Západ slunce


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »