Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trapéz: V srdci Orionu

Uznání: Data: Hubble Legacy Archive, Processing: Robert Gendler

Ve středu tohoto ostrého kosmického portrétu, v samém srdci Mlhoviny v Orionu, jsou čtyři horké, hmotné hvězdy, známé jako Trapéz. Tyto hvězdy se nacházejí v oblasti o poloměru asi 1,5 světelného roku a dominují hustému jádru hvězdokupy v Mlhovině v Orionu. Ultrafialové záření hvězd Trapézu většinou od nejjasnější hvězdy theta-1 Orionis C dodává energii viditelné záři této komplexní hvězdotvorné oblasti. Hvězdokupa mlhoviny v Orionu má věk asi 3 milióny let a v dřívější době byla dokonce ještě kompaktnější, a nedávná dynamická studie ukazuje, že dřívější srážky hvězd mohly vytvořit černou díru o hmotnosti přes 100 hmotností Slunce. Přítomnost černé díry uvnitř kupy by mohla vysvětlit vysoké pozorované rychlosti hvězd Trapézu. Vzdálenost Mlhoviny v Orionu je asi 1500 světelných let, takže by se jednalo o nejbližší známou černou díru k planetě Zemi.

Přednáška APODu: Editor APODu bude 8. srpna přednášet ve Fermilabu.

Štítky: M42, Hvězdokupa Trapéz, Mlhovina Orion


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »