Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trapéz: V srdci Orionu

Uznání: Data: Hubble Legacy Archive, Processing: Robert Gendler

Ve středu tohoto ostrého kosmického portrétu, v samém srdci Mlhoviny v Orionu, jsou čtyři horké, hmotné hvězdy, známé jako Trapéz. Tyto hvězdy se nacházejí v oblasti o poloměru asi 1,5 světelného roku a dominují hustému jádru hvězdokupy v Mlhovině v Orionu. Ultrafialové záření hvězd Trapézu většinou od nejjasnější hvězdy theta-1 Orionis C dodává energii viditelné záři této komplexní hvězdotvorné oblasti. Hvězdokupa mlhoviny v Orionu má věk asi 3 milióny let a v dřívější době byla dokonce ještě kompaktnější, a nedávná dynamická studie ukazuje, že dřívější srážky hvězd mohly vytvořit černou díru o hmotnosti přes 100 hmotností Slunce. Přítomnost černé díry uvnitř kupy by mohla vysvětlit vysoké pozorované rychlosti hvězd Trapézu. Vzdálenost Mlhoviny v Orionu je asi 1500 světelných let, takže by se jednalo o nejbližší známou černou díru k planetě Zemi.

Přednáška APODu: Editor APODu bude 8. srpna přednášet ve Fermilabu.

Štítky: M42, Hvězdokupa Trapéz, Mlhovina Orion


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »