Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Živě: Kosmické paprsky z Minnesoty

Uznání: Fermilab, NuMI, NOvA Collaboration

Kosmické paprsky z vnějšího vesmíru procházejí naším tělem každou vteřinu. Typicky nezpůsobují žádnou škodu. Na snímku jsou vidět některé z těchto rychle se pohybujících částic jako čáry v detektoru NOvA Far Fermilabu, který se nachází u Popelavé řeky (Ash River) v Minnesotě, USA. I když se snímek aktualizuje každých 15 sekund, tak ukazuje pouze kosmické paprsky, které se objevily během malé části této doby a většinou se jedná jen o jeden typ částic: muony. Hlavním cílem detektoru NOvA Far není ovšem detekce kosmických paprsků, ale detekce paprsku neutrin vystřelovaného z 810 kilometrů vzdáleného zařízení NuMI na Zemi ve Fermilabu nedaleko Chicaga ve státě Illinois, USA. Ovšem během týdne se v detektoru NOvA očekává jenom několik neutrinových událostí. Experiment NuMI / NOvA lidstvu umožňuje lépe zkoumat podstatu neutrin, například jak často na své dráze mění svůj typ. Kosmické paprsky samotné byly objeveny teprve před 100 lety, a nejen že mohou změnit paměť počítačů, ale mohou také vytvořit mutace DNA, které ve výsledku nakonec vedly k lidem.
Poznámka překladatele: Odkaz nusoft.fnal.gov/nova/public/img/FD-evt-echo.gif ukazuje aktuální data.

Štítky: Popelavá řeka, Kosmické paprsky, Fermilab


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »