Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Živě: Kosmické paprsky z Minnesoty

Uznání: Fermilab, NuMI, NOvA Collaboration

Kosmické paprsky z vnějšího vesmíru procházejí naším tělem každou vteřinu. Typicky nezpůsobují žádnou škodu. Na snímku jsou vidět některé z těchto rychle se pohybujících částic jako čáry v detektoru NOvA Far Fermilabu, který se nachází u Popelavé řeky (Ash River) v Minnesotě, USA. I když se snímek aktualizuje každých 15 sekund, tak ukazuje pouze kosmické paprsky, které se objevily během malé části této doby a většinou se jedná jen o jeden typ částic: muony. Hlavním cílem detektoru NOvA Far není ovšem detekce kosmických paprsků, ale detekce paprsku neutrin vystřelovaného z 810 kilometrů vzdáleného zařízení NuMI na Zemi ve Fermilabu nedaleko Chicaga ve státě Illinois, USA. Ovšem během týdne se v detektoru NOvA očekává jenom několik neutrinových událostí. Experiment NuMI / NOvA lidstvu umožňuje lépe zkoumat podstatu neutrin, například jak často na své dráze mění svůj typ. Kosmické paprsky samotné byly objeveny teprve před 100 lety, a nejen že mohou změnit paměť počítačů, ale mohou také vytvořit mutace DNA, které ve výsledku nakonec vedly k lidem.
Poznámka překladatele: Odkaz nusoft.fnal.gov/nova/public/img/FD-evt-echo.gif ukazuje aktuální data.

Štítky: Popelavá řeka, Kosmické paprsky, Fermilab


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »