Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Živě: Kosmické paprsky z Minnesoty

Uznání: Fermilab, NuMI, NOvA Collaboration

Kosmické paprsky z vnějšího vesmíru procházejí naším tělem každou vteřinu. Typicky nezpůsobují žádnou škodu. Na snímku jsou vidět některé z těchto rychle se pohybujících částic jako čáry v detektoru NOvA Far Fermilabu, který se nachází u Popelavé řeky (Ash River) v Minnesotě, USA. I když se snímek aktualizuje každých 15 sekund, tak ukazuje pouze kosmické paprsky, které se objevily během malé části této doby a většinou se jedná jen o jeden typ částic: muony. Hlavním cílem detektoru NOvA Far není ovšem detekce kosmických paprsků, ale detekce paprsku neutrin vystřelovaného z 810 kilometrů vzdáleného zařízení NuMI na Zemi ve Fermilabu nedaleko Chicaga ve státě Illinois, USA. Ovšem během týdne se v detektoru NOvA očekává jenom několik neutrinových událostí. Experiment NuMI / NOvA lidstvu umožňuje lépe zkoumat podstatu neutrin, například jak často na své dráze mění svůj typ. Kosmické paprsky samotné byly objeveny teprve před 100 lety, a nejen že mohou změnit paměť počítačů, ale mohou také vytvořit mutace DNA, které ve výsledku nakonec vedly k lidem.
Poznámka překladatele: Odkaz nusoft.fnal.gov/nova/public/img/FD-evt-echo.gif ukazuje aktuální data.

Štítky: Popelavá řeka, Kosmické paprsky, Fermilab


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »