Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Živě: Kosmické paprsky z Minnesoty

Uznání: Fermilab, NuMI, NOvA Collaboration

Kosmické paprsky z vnějšího vesmíru procházejí naším tělem každou vteřinu. Typicky nezpůsobují žádnou škodu. Na snímku jsou vidět některé z těchto rychle se pohybujících částic jako čáry v detektoru NOvA Far Fermilabu, který se nachází u Popelavé řeky (Ash River) v Minnesotě, USA. I když se snímek aktualizuje každých 15 sekund, tak ukazuje pouze kosmické paprsky, které se objevily během malé části této doby a většinou se jedná jen o jeden typ částic: muony. Hlavním cílem detektoru NOvA Far není ovšem detekce kosmických paprsků, ale detekce paprsku neutrin vystřelovaného z 810 kilometrů vzdáleného zařízení NuMI na Zemi ve Fermilabu nedaleko Chicaga ve státě Illinois, USA. Ovšem během týdne se v detektoru NOvA očekává jenom několik neutrinových událostí. Experiment NuMI / NOvA lidstvu umožňuje lépe zkoumat podstatu neutrin, například jak často na své dráze mění svůj typ. Kosmické paprsky samotné byly objeveny teprve před 100 lety, a nejen že mohou změnit paměť počítačů, ale mohou také vytvořit mutace DNA, které ve výsledku nakonec vedly k lidem.
Poznámka překladatele: Odkaz nusoft.fnal.gov/nova/public/img/FD-evt-echo.gif ukazuje aktuální data.

Štítky: Popelavá řeka, Kosmické paprsky, Fermilab


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »