Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Živě: Kosmické paprsky z Minnesoty

Uznání: Fermilab, NuMI, NOvA Collaboration

Kosmické paprsky z vnějšího vesmíru procházejí naším tělem každou vteřinu. Typicky nezpůsobují žádnou škodu. Na snímku jsou vidět některé z těchto rychle se pohybujících částic jako čáry v detektoru NOvA Far Fermilabu, který se nachází u Popelavé řeky (Ash River) v Minnesotě, USA. I když se snímek aktualizuje každých 15 sekund, tak ukazuje pouze kosmické paprsky, které se objevily během malé části této doby a většinou se jedná jen o jeden typ částic: muony. Hlavním cílem detektoru NOvA Far není ovšem detekce kosmických paprsků, ale detekce paprsku neutrin vystřelovaného z 810 kilometrů vzdáleného zařízení NuMI na Zemi ve Fermilabu nedaleko Chicaga ve státě Illinois, USA. Ovšem během týdne se v detektoru NOvA očekává jenom několik neutrinových událostí. Experiment NuMI / NOvA lidstvu umožňuje lépe zkoumat podstatu neutrin, například jak často na své dráze mění svůj typ. Kosmické paprsky samotné byly objeveny teprve před 100 lety, a nejen že mohou změnit paměť počítačů, ale mohou také vytvořit mutace DNA, které ve výsledku nakonec vedly k lidem.
Poznámka překladatele: Odkaz nusoft.fnal.gov/nova/public/img/FD-evt-echo.gif ukazuje aktuální data.

Štítky: Popelavá řeka, Kosmické paprsky, Fermilab


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »