Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmělý Měsíc a Mars nad pohořím

Uznání a copyright: Clément Brustel

Tato astronomická fotografie má v sobě něco zvláštního. Není to zřejmé hned, a dá se to objevit jen při pozdějším zpracování. Není to Měsíc, i když zachycení vycházejícího Měsíce při úplném zatmění je docela zajímavá podívaná. (Další zajímavé snímky pořízené při zatmění minulý měsíc jsou zde.) Není to ani Mars, který je vidět vpravo dole od Měsíce, přestože byl Mars zachycen, když byl skoro nejjasnější, což samotné je dost neobvyklý a zajímavý pohled. (Mars je tento měsíc vidět téměř celou noc; další zajímavé snímky se dají najít tady.) Není to pohoří v popředí, i když francouzské Alpy dávají na planetě Zemi zvláště neobvyklou perspektivu. (Další zajímavá pohoří s hvězdami v pozadí se dají najít tady.) Je to koza.

Štítky: Mars, Lunární zatmění, Koza


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »