Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Animace: Meteorický roj Perseidy

Uznání vizualizace: Ian Webster; Data: NASA, CAMS, Peter Jenniskens (SETI Institute)

Odkud přicházejí meteory Perseid? Meteoroidy Perseid jsou většinou malá zrnka písku kdysi vyvržená z komety Swift-Tuttle, která sledují oběžnou dráhu komety a pomalu se rozptylují. Animace, na kterou se díváte, vykresluje celý proud meteoroidů, který obíhá naše Slunce. Když se naše Země k tomuto proudu přiblíží, tak nastává každoroční meteorický roj Perseid. Kometární trosky jsou na této animaci vidět jasné, ale při své velikosti jsou obyčejně velice slabé a prakticky nedetekovatelné. Jenom malá část těchto trosek vstoupí do zemské atmosféry, rozžhaví se a zářivě se rozpadne. Tento víkend slibuje mít vhodnou oblohu pro pozorování Perseid i dalších aktivních rojů, protože nový měsíc bude ještě slabý a po většinu noci nebude na obloze vůbec. Nov nebude přezařovat slabé Perseidy, ale při částečném zatmění zakryje Slunce, což bude pozorovatelné z některých severních oblastí.

Štítky: Perseidy, Sluneční soustava, Meteorický roj


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »