Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc, Mars a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Taha Ghouchkanlu (TWAN)

Právě před dvěma týdny byla na temné obloze nad pouští v severním Íránu vidět tato pěkná podívaná na nebi. Na digitální mozaice jsou vidět Měsíc a Mars spolu s brázdami prachu, hvězdami a mlhovinami Mléčné dráhy. Mozaiku pokrývá série expozic přes celý rozsah jasností v noci, kdy se úplněk ponořil do zemského stínu. Při velice sledovaném lunárním zatmění se Měsíc ve skutečnosti jeví slabší a červenější, než rudá planeta samotná. Obloha na bledém pozadí světla hvězd Mléčné dráhy kosmickým turistům nabízí také mlhoviny Laguna (M8) a Trifid (M20) a planetu Saturn. Měsíc se svou stínohrou ještě neskončil. Pro mnoho lidí na severu planety Země dnes nov Měsíc uspořádá částečné zatmění Slunce.

Štítky: Tle, Mars, Mléčná dráha, Saturn, M8, M20


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »