Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc, Mars a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Taha Ghouchkanlu (TWAN)

Právě před dvěma týdny byla na temné obloze nad pouští v severním Íránu vidět tato pěkná podívaná na nebi. Na digitální mozaice jsou vidět Měsíc a Mars spolu s brázdami prachu, hvězdami a mlhovinami Mléčné dráhy. Mozaiku pokrývá série expozic přes celý rozsah jasností v noci, kdy se úplněk ponořil do zemského stínu. Při velice sledovaném lunárním zatmění se Měsíc ve skutečnosti jeví slabší a červenější, než rudá planeta samotná. Obloha na bledém pozadí světla hvězd Mléčné dráhy kosmickým turistům nabízí také mlhoviny Laguna (M8) a Trifid (M20) a planetu Saturn. Měsíc se svou stínohrou ještě neskončil. Pro mnoho lidí na severu planety Země dnes nov Měsíc uspořádá částečné zatmění Slunce.

Štítky: Tle, Mars, Mléčná dráha, Saturn, M8, M20


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »