Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc, Mars a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Taha Ghouchkanlu (TWAN)

Právě před dvěma týdny byla na temné obloze nad pouští v severním Íránu vidět tato pěkná podívaná na nebi. Na digitální mozaice jsou vidět Měsíc a Mars spolu s brázdami prachu, hvězdami a mlhovinami Mléčné dráhy. Mozaiku pokrývá série expozic přes celý rozsah jasností v noci, kdy se úplněk ponořil do zemského stínu. Při velice sledovaném lunárním zatmění se Měsíc ve skutečnosti jeví slabší a červenější, než rudá planeta samotná. Obloha na bledém pozadí světla hvězd Mléčné dráhy kosmickým turistům nabízí také mlhoviny Laguna (M8) a Trifid (M20) a planetu Saturn. Měsíc se svou stínohrou ještě neskončil. Pro mnoho lidí na severu planety Země dnes nov Měsíc uspořádá částečné zatmění Slunce.

Štítky: Tle, Mars, Mléčná dráha, Saturn, M8, M20


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »