Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc, Mars a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Taha Ghouchkanlu (TWAN)

Právě před dvěma týdny byla na temné obloze nad pouští v severním Íránu vidět tato pěkná podívaná na nebi. Na digitální mozaice jsou vidět Měsíc a Mars spolu s brázdami prachu, hvězdami a mlhovinami Mléčné dráhy. Mozaiku pokrývá série expozic přes celý rozsah jasností v noci, kdy se úplněk ponořil do zemského stínu. Při velice sledovaném lunárním zatmění se Měsíc ve skutečnosti jeví slabší a červenější, než rudá planeta samotná. Obloha na bledém pozadí světla hvězd Mléčné dráhy kosmickým turistům nabízí také mlhoviny Laguna (M8) a Trifid (M20) a planetu Saturn. Měsíc se svou stínohrou ještě neskončil. Pro mnoho lidí na severu planety Země dnes nov Měsíc uspořádá částečné zatmění Slunce.

Štítky: Tle, Mars, Mléčná dráha, Saturn, M8, M20


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »