Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor před galaxií

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Co to je ta zelená čára před Galaxií v Andromedě? Meteor. Při fotografování Galaxie v Andromedě v roce 2016 kolem maxima meteorického roje Perseid přelétl přímo před vzdálenou sousedkou naší Galaxie Mléčné dráhy kamínek velikosti zrnka písku z hloubi vesmíru. Malému meteoru trval přelet tohoto desetistupňového zorného pole jenom zlomek sekundy. Jak se meteor po vstupu do zemské atmosféry bouřlivě rozpadal, tak se několikrát prudce zablýsknul. Zelená barva přinejmenším zčásti pochází z meteorického plynu vzniklého vypařováním. I když byla expozice načasovaná k zachycení Perseid, tak orientace zobrazeného průletu spíše ukazuje na meteor z meteorického roje jižních delta Aquarid, který vyvrcholil už o několik týdnů dříve. Není náhoda, že dnes v noci zase vyvrcholí meteorický roj Perseid.

Štítky: M31, Andromeda galaxy, Meteor


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »