Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor před galaxií

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Co to je ta zelená čára před Galaxií v Andromedě? Meteor. Při fotografování Galaxie v Andromedě v roce 2016 kolem maxima meteorického roje Perseid přelétl přímo před vzdálenou sousedkou naší Galaxie Mléčné dráhy kamínek velikosti zrnka písku z hloubi vesmíru. Malému meteoru trval přelet tohoto desetistupňového zorného pole jenom zlomek sekundy. Jak se meteor po vstupu do zemské atmosféry bouřlivě rozpadal, tak se několikrát prudce zablýsknul. Zelená barva přinejmenším zčásti pochází z meteorického plynu vzniklého vypařováním. I když byla expozice načasovaná k zachycení Perseid, tak orientace zobrazeného průletu spíše ukazuje na meteor z meteorického roje jižních delta Aquarid, který vyvrcholil už o několik týdnů dříve. Není náhoda, že dnes v noci zase vyvrcholí meteorický roj Perseid.

Štítky: M31, Andromeda galaxy, Meteor


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »