Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor před galaxií

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Co to je ta zelená čára před Galaxií v Andromedě? Meteor. Při fotografování Galaxie v Andromedě v roce 2016 kolem maxima meteorického roje Perseid přelétl přímo před vzdálenou sousedkou naší Galaxie Mléčné dráhy kamínek velikosti zrnka písku z hloubi vesmíru. Malému meteoru trval přelet tohoto desetistupňového zorného pole jenom zlomek sekundy. Jak se meteor po vstupu do zemské atmosféry bouřlivě rozpadal, tak se několikrát prudce zablýsknul. Zelená barva přinejmenším zčásti pochází z meteorického plynu vzniklého vypařováním. I když byla expozice načasovaná k zachycení Perseid, tak orientace zobrazeného průletu spíše ukazuje na meteor z meteorického roje jižních delta Aquarid, který vyvrcholil už o několik týdnů dříve. Není náhoda, že dnes v noci zase vyvrcholí meteorický roj Perseid.

Štítky: M31, Andromeda galaxy, Meteor


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »