Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Tužka v červené a modré

Uznání a copyright: José Joaquín Perez

Tato rázová vlna se pohybuje mezihvězdným prostorem rychlostí přes 500 000 kilometrů za hodinu. V horní části podrobného kompozitního snímku se pohybuje nahoru a tenké, jasné, proplétané filamenty jsou ve skutečnosti dlouhé vlny v kosmickém plátu zářícího plynu, který je vidět z boku. Protáhlý vzhled této mlhoviny katalogizované jako NGC 2736 nabízí její populární název Tužka. Mlhovina Tužka je dlouhá asi 5 světelných let, je 800 světelných let daleko, ale představuje pouze malou část zbytku supernovy v Plachtách. Samotný zbytek supernovy v Plachtách (Vela) je rozpínající se mračno trosek hvězdy, jejíž výbuch byl pozorován asi před 11 000 lety a nyní má průměr asi 100 světelných let. Rázová vlna se původně pohybovala rychlostí miliónů kilometrů za hodinu, ale při vymetání okolního mezihvězdného prostoru výrazně zeslábla. Na širokoúhlém úzkopásmovém snímku červená barva sleduje charakteristickou záři ionizovaného vodíku a modrá atomů kyslíku.

Štítky: Vela supernova remnant, Pencil Nebula, Rázová vlna


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »