Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Tužka v červené a modré

Uznání a copyright: José Joaquín Perez

Tato rázová vlna se pohybuje mezihvězdným prostorem rychlostí přes 500 000 kilometrů za hodinu. V horní části podrobného kompozitního snímku se pohybuje nahoru a tenké, jasné, proplétané filamenty jsou ve skutečnosti dlouhé vlny v kosmickém plátu zářícího plynu, který je vidět z boku. Protáhlý vzhled této mlhoviny katalogizované jako NGC 2736 nabízí její populární název Tužka. Mlhovina Tužka je dlouhá asi 5 světelných let, je 800 světelných let daleko, ale představuje pouze malou část zbytku supernovy v Plachtách. Samotný zbytek supernovy v Plachtách (Vela) je rozpínající se mračno trosek hvězdy, jejíž výbuch byl pozorován asi před 11 000 lety a nyní má průměr asi 100 světelných let. Rázová vlna se původně pohybovala rychlostí miliónů kilometrů za hodinu, ale při vymetání okolního mezihvězdného prostoru výrazně zeslábla. Na širokoúhlém úzkopásmovém snímku červená barva sleduje charakteristickou záři ionizovaného vodíku a modrá atomů kyslíku.

Štítky: Vela supernova remnant, Pencil Nebula, Rázová vlna


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »