Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M86 ve středu Kupy v Panně

Uznání a copyright: Mark Hanson, Stan Watson Obs.

Je tam most plynu, který by obě ty velké galaxie spojoval? Docela možná, ale je těžké si být jistý. M86 vlevo nahoře je obří eliptická galaxie ve středu blízké Kupy galaxií v Panně (Virgo). Naše Galaxie Mléčná dráha ke Kupě galaxií v Panně vzdálené asi 50 miliónů světelných let padá. Vpravo níže od M86 je neobvyklá spirální galaxie NGC 4438 a spolu s úhlovým sousedem NGC 4435 jsou obě dohromady známé jako Oči galaxií (též Arp 120). Na jednom z nejhloubkovějších snímků této oblasti je zde vidět, že červeně zářící plyn kolem M86 se zdánlivě dotýká s NGC 4438. Snímek pokrývá zhruba velikost úplňku. Je též ovšem známo, že řasnatý plyn v naší Galaxii je superponovám před Kupu v Panně a že pozorování nízkých rychlostí tototo plynu spíše odpovídají hypotéze o původu v Mléčné dráze. Definitivní odpověď možná přijde z budoucího výzkumu, který může také vyřešit, jak vznikla rozsáhlá modrá ramena NGC 4435.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1750+ souborů Astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: M86, Oči galaxií, Kupa v Panně


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »