Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start Parkerovy sluneční sondy

Uznání a copyright: John Kraus

Kdy je nejlepší doba ke startu sondy ke Slunci? Odpověď je nyní a to není vtip, protože se to skutečně stalo minulý víkend v noci. Nejenom že startovací okno Parkerovy sluneční sondy (Parker Solar Probe - PSP) na plánovanou dráhu nastalo v noci, ale většina přístrojů PSP bude pracovat v noci, ve stínu svého štítu a tak bude u Slunce vytvářet svoji vlastní trvalou noc. Předtím bude ovšem trvat roky, než PSP sedmi průlety kolem Venuše ztratí dost orbitální energie, aby se mohla přiblížit ke Slunci. Nakonec má PSP proletět nebezpečně blízko, pouhých 9 slunečních poloměrů od Slunce, vůbec kdy nejblíže. Teplota při tak blízkém přiblížení bude na denní straně štítu 1400 stupňů Celsia, což stačí na roztavení mnoha druhů skel. Na noční straně štítu bude ovšem skoro pokojová teplota. Hlavním cílem výpravy PSP ke Slunci je přinést lidstvu lepší porozumění výbuchů na Slunci, které mají vliv jak na družice Země, tak na eletrické soustavy. Na snímku je vidět noční start PSP na palubě rakety Delta IV Heavy konsorcia United Launch Alliances v neděli ráno.

Štítky: Parker Solar Probe, Delta 4, Slunce


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »