Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start Parkerovy sluneční sondy

Uznání a copyright: John Kraus

Kdy je nejlepší doba ke startu sondy ke Slunci? Odpověď je nyní a to není vtip, protože se to skutečně stalo minulý víkend v noci. Nejenom že startovací okno Parkerovy sluneční sondy (Parker Solar Probe - PSP) na plánovanou dráhu nastalo v noci, ale většina přístrojů PSP bude pracovat v noci, ve stínu svého štítu a tak bude u Slunce vytvářet svoji vlastní trvalou noc. Předtím bude ovšem trvat roky, než PSP sedmi průlety kolem Venuše ztratí dost orbitální energie, aby se mohla přiblížit ke Slunci. Nakonec má PSP proletět nebezpečně blízko, pouhých 9 slunečních poloměrů od Slunce, vůbec kdy nejblíže. Teplota při tak blízkém přiblížení bude na denní straně štítu 1400 stupňů Celsia, což stačí na roztavení mnoha druhů skel. Na noční straně štítu bude ovšem skoro pokojová teplota. Hlavním cílem výpravy PSP ke Slunci je přinést lidstvu lepší porozumění výbuchů na Slunci, které mají vliv jak na družice Země, tak na eletrické soustavy. Na snímku je vidět noční start PSP na palubě rakety Delta IV Heavy konsorcia United Launch Alliances v neděli ráno.

Štítky: Parker Solar Probe, Delta 4, Slunce


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »