Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start Parkerovy sluneční sondy

Uznání a copyright: John Kraus

Kdy je nejlepší doba ke startu sondy ke Slunci? Odpověď je nyní a to není vtip, protože se to skutečně stalo minulý víkend v noci. Nejenom že startovací okno Parkerovy sluneční sondy (Parker Solar Probe - PSP) na plánovanou dráhu nastalo v noci, ale většina přístrojů PSP bude pracovat v noci, ve stínu svého štítu a tak bude u Slunce vytvářet svoji vlastní trvalou noc. Předtím bude ovšem trvat roky, než PSP sedmi průlety kolem Venuše ztratí dost orbitální energie, aby se mohla přiblížit ke Slunci. Nakonec má PSP proletět nebezpečně blízko, pouhých 9 slunečních poloměrů od Slunce, vůbec kdy nejblíže. Teplota při tak blízkém přiblížení bude na denní straně štítu 1400 stupňů Celsia, což stačí na roztavení mnoha druhů skel. Na noční straně štítu bude ovšem skoro pokojová teplota. Hlavním cílem výpravy PSP ke Slunci je přinést lidstvu lepší porozumění výbuchů na Slunci, které mají vliv jak na družice Země, tak na eletrické soustavy. Na snímku je vidět noční start PSP na palubě rakety Delta IV Heavy konsorcia United Launch Alliances v neděli ráno.

Štítky: Parker Solar Probe, Delta 4, Slunce


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »