Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start Parkerovy sluneční sondy

Uznání a copyright: John Kraus

Kdy je nejlepší doba ke startu sondy ke Slunci? Odpověď je nyní a to není vtip, protože se to skutečně stalo minulý víkend v noci. Nejenom že startovací okno Parkerovy sluneční sondy (Parker Solar Probe - PSP) na plánovanou dráhu nastalo v noci, ale většina přístrojů PSP bude pracovat v noci, ve stínu svého štítu a tak bude u Slunce vytvářet svoji vlastní trvalou noc. Předtím bude ovšem trvat roky, než PSP sedmi průlety kolem Venuše ztratí dost orbitální energie, aby se mohla přiblížit ke Slunci. Nakonec má PSP proletět nebezpečně blízko, pouhých 9 slunečních poloměrů od Slunce, vůbec kdy nejblíže. Teplota při tak blízkém přiblížení bude na denní straně štítu 1400 stupňů Celsia, což stačí na roztavení mnoha druhů skel. Na noční straně štítu bude ovšem skoro pokojová teplota. Hlavním cílem výpravy PSP ke Slunci je přinést lidstvu lepší porozumění výbuchů na Slunci, které mají vliv jak na družice Země, tak na eletrické soustavy. Na snímku je vidět noční start PSP na palubě rakety Delta IV Heavy konsorcia United Launch Alliances v neděli ráno.

Štítky: Parker Solar Probe, Delta 4, Slunce


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »