Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Parker versus Perseida

Uznání a copyright: Derek Demeter (Emil Buehler Planetarium)

Krátký záblesk jasné Perseidy na kompozitním obrazu ze série expozic vpravo nahoře nastal časné nedělní ráno při vrcholu každoročního maxima meteorického roje Perseid. Fotograf se usadil asi dvě míle (3,2 km) od startovacího komplexu 37 základny amerického letectva na mysu Canaveral a na čtyři minuty dlouhé stopě zachytil raketu Delta IV Heavy jak do tmavé ranní oblohy vynáší Parkerovu sluneční sondu. Perseidy nejsou pomalé. Zrnka prachu z periodické komety Swift-Tuttle se po průniku do atmosféry Země rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu vypaří. Parkerova sluneční sonda směřuje ke svým sedmi průletům Venuše s gravitační asistencí, které budou její perihelium stále snižovat, až se nakonec dostane do vzdálenosti pouhých 6,1 miliónů kilometrů od Slunce. To je asi 1/8 vzdálenosti mezi Merkurem a Venuší a už uvnitř sluneční korony, řídké vnější atmosféry Slunce. Tehdy se bude vůči Slunci pohybovat rychlostí asi 190 kilometrů za sekundu (684 000 km/h), což z ní učiní nejrychlejší kosmickou loď ze Země.
Oprava: Na chybu v překladu ve snižování dráhy upozornil Alexej Šimeček.

Štítky: Perseida, Parker Solar Probe, Meteorický roj


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »