Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Parker versus Perseida

Uznání a copyright: Derek Demeter (Emil Buehler Planetarium)

Krátký záblesk jasné Perseidy na kompozitním obrazu ze série expozic vpravo nahoře nastal časné nedělní ráno při vrcholu každoročního maxima meteorického roje Perseid. Fotograf se usadil asi dvě míle (3,2 km) od startovacího komplexu 37 základny amerického letectva na mysu Canaveral a na čtyři minuty dlouhé stopě zachytil raketu Delta IV Heavy jak do tmavé ranní oblohy vynáší Parkerovu sluneční sondu. Perseidy nejsou pomalé. Zrnka prachu z periodické komety Swift-Tuttle se po průniku do atmosféry Země rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu vypaří. Parkerova sluneční sonda směřuje ke svým sedmi průletům Venuše s gravitační asistencí, které budou její perihelium stále snižovat, až se nakonec dostane do vzdálenosti pouhých 6,1 miliónů kilometrů od Slunce. To je asi 1/8 vzdálenosti mezi Merkurem a Venuší a už uvnitř sluneční korony, řídké vnější atmosféry Slunce. Tehdy se bude vůči Slunci pohybovat rychlostí asi 190 kilometrů za sekundu (684 000 km/h), což z ní učiní nejrychlejší kosmickou loď ze Země.
Oprava: Na chybu v překladu ve snižování dráhy upozornil Alexej Šimeček.

Štítky: Perseida, Parker Solar Probe, Meteorický roj


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »