Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Parker versus Perseida

Uznání a copyright: Derek Demeter (Emil Buehler Planetarium)

Krátký záblesk jasné Perseidy na kompozitním obrazu ze série expozic vpravo nahoře nastal časné nedělní ráno při vrcholu každoročního maxima meteorického roje Perseid. Fotograf se usadil asi dvě míle (3,2 km) od startovacího komplexu 37 základny amerického letectva na mysu Canaveral a na čtyři minuty dlouhé stopě zachytil raketu Delta IV Heavy jak do tmavé ranní oblohy vynáší Parkerovu sluneční sondu. Perseidy nejsou pomalé. Zrnka prachu z periodické komety Swift-Tuttle se po průniku do atmosféry Země rychlostí asi 60 kilometrů za sekundu vypaří. Parkerova sluneční sonda směřuje ke svým sedmi průletům Venuše s gravitační asistencí, které budou její perihelium stále snižovat, až se nakonec dostane do vzdálenosti pouhých 6,1 miliónů kilometrů od Slunce. To je asi 1/8 vzdálenosti mezi Merkurem a Venuší a už uvnitř sluneční korony, řídké vnější atmosféry Slunce. Tehdy se bude vůči Slunci pohybovat rychlostí asi 190 kilometrů za sekundu (684 000 km/h), což z ní učiní nejrychlejší kosmickou loď ze Země.
Oprava: Na chybu v překladu ve snižování dráhy upozornil Alexej Šimeček.

Štítky: Perseida, Parker Solar Probe, Meteorický roj


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »