Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. srpen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. srpen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 6744

Uznání a copyright: Martin Pugh

Krásná spirální galaxie NGC 6744 měří téměř 175 000 světelných let, takže je větší než naše vlastní Mléčná dráha. Nachází se asi 30 miliónů daleko v jižním souhvězdí Páva (Pavo) a v malém dalekohledu vypadá jen jako slabý protáhlý objekt. Disk tohoto blízkého vemírného ostrova je vůči našemu pohledu nakloněn. Tento pozoruhodně podrobný galaktický portrét pokrývá oblast úplňku. Protaženému žlutavému jádru této obří galaxie dominuje světlo starých chladných hvězd. Velká spirální ramena za jádrem vyplňují mladé modré hvězdokupy a posévají je růžové hvězdotvorné oblasti. Vlevo nahoře zasahuje rameno kolem menší satelitní galaxie. Doprovodná galaktická složka NGC 6744 připomíná satelitní galaxii Mléčné dráhy Velké Magellanovo mračno.

Tento víkend: Očekávané meteorické roje.

Štítky: Ngc6744, Spirální galaxie


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »