Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Trolovým jazykem

Uznání a copyright: Ruslan Merzlyakov (RMS Photography)

Podnikli jste dlouhý výstup, deset hodin kamenitým terénem, podívat se na Trolův jazyk. A v tomto případě to musely být cesty tři, abyste krajinu zachytili pod jasnou noční oblohou. Trolův jazyk samotný je malebný skalní převis, který vybíhá nad skalisky ve výši asi 700 metrů u jezera Ringedalsvatnet v Norsku. Převis tvoří miliardu let stará prekambrijská podložní skála, kterou vytvarovaly ledovce v době ledové před asi 10 000 lety. Na obrázku, který se skládá ze dvou expozic, 15-ti sekundového snímku Země v popředí následovaného o 40 minut později 87 sekundovou expozicí oblohy v pozadí. Na hvězdném pozadí lze rozlišit tečky tisíců hvězd a navíc jsou vidět miliardy nerozlišitelných hvězd v téměř svislém pásu naší Mléčné dráhy.
Oprava: Na správnou formu slova abyste upozornil Jindřich Kubíček.

Štítky: Trolův jazyk, Mléčná dráha, Norway


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »