Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyhlídka Curiosity z hřebenu Vera Rubin Ridge

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS, Curiosity Mars Rover

Co byste mohli vidět, pokud byste stáli na Marsu? Pokud byste byli vozítkem Curiosity z NASA, tak byste se minulý měsíc mohli dívat z hřebene Vera Rubin Ridge, zvláštní skalnaté vyvýšeniny na úbočí Mount Sharp. Na tomto 360 stupňovém panorámatu se můžete otáčet kolem dokola a vybrat si pohled v kterémkoliv směru a to v mnoha prohlížečích pouze namířením nebo naklápěním. V pohledu ve virtuální realitě má mnoho přístrojů vozítka jmenovky, včetně antén, robotického ramene a radioizotopového termoelektrického generátoru (RTG). Povrch v blízkosti pokrývá směs jezerních usazenin z tmavého písku a světlé horniny. V dálce se tyčí sotva viditelná hora Mount Sharp, jelikož prach ve vzduchu po celoplanetární bouři teprve klesá. Vozítko Curiosity mezi mnoha jinými objevy také zjistilo, že na Marsu jsou suroviny nutné pro život. Koncem listopadu má na Marsu přistát sonda NASA Insight, která ke studiu vnitřku rudé planety. použije seismometr.

Štítky: Curiosity, Mars, Vera Rubin Ridge


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »