Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyhlídka Curiosity z hřebenu Vera Rubin Ridge

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS, Curiosity Mars Rover

Co byste mohli vidět, pokud byste stáli na Marsu? Pokud byste byli vozítkem Curiosity z NASA, tak byste se minulý měsíc mohli dívat z hřebene Vera Rubin Ridge, zvláštní skalnaté vyvýšeniny na úbočí Mount Sharp. Na tomto 360 stupňovém panorámatu se můžete otáčet kolem dokola a vybrat si pohled v kterémkoliv směru a to v mnoha prohlížečích pouze namířením nebo naklápěním. V pohledu ve virtuální realitě má mnoho přístrojů vozítka jmenovky, včetně antén, robotického ramene a radioizotopového termoelektrického generátoru (RTG). Povrch v blízkosti pokrývá směs jezerních usazenin z tmavého písku a světlé horniny. V dálce se tyčí sotva viditelná hora Mount Sharp, jelikož prach ve vzduchu po celoplanetární bouři teprve klesá. Vozítko Curiosity mezi mnoha jinými objevy také zjistilo, že na Marsu jsou suroviny nutné pro život. Koncem listopadu má na Marsu přistát sonda NASA Insight, která ke studiu vnitřku rudé planety. použije seismometr.

Štítky: Curiosity, Mars, Vera Rubin Ridge


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »