Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vyhlídka Curiosity z hřebenu Vera Rubin Ridge

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS, Curiosity Mars Rover

Co byste mohli vidět, pokud byste stáli na Marsu? Pokud byste byli vozítkem Curiosity z NASA, tak byste se minulý měsíc mohli dívat z hřebene Vera Rubin Ridge, zvláštní skalnaté vyvýšeniny na úbočí Mount Sharp. Na tomto 360 stupňovém panorámatu se můžete otáčet kolem dokola a vybrat si pohled v kterémkoliv směru a to v mnoha prohlížečích pouze namířením nebo naklápěním. V pohledu ve virtuální realitě má mnoho přístrojů vozítka jmenovky, včetně antén, robotického ramene a radioizotopového termoelektrického generátoru (RTG). Povrch v blízkosti pokrývá směs jezerních usazenin z tmavého písku a světlé horniny. V dálce se tyčí sotva viditelná hora Mount Sharp, jelikož prach ve vzduchu po celoplanetární bouři teprve klesá. Vozítko Curiosity mezi mnoha jinými objevy také zjistilo, že na Marsu jsou suroviny nutné pro život. Koncem listopadu má na Marsu přistát sonda NASA Insight, která ke studiu vnitřku rudé planety. použije seismometr.

Štítky: Curiosity, Mars, Vera Rubin Ridge


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »