Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zahalený Mars

Uznání: J. Bell (ASU), M. Wolff (Space Science Inst.), Hubble Heritage Team (STScI / AURA), NASA

Co se to stalo s Marsem? V roce 2001 Mars prošel ohromnou celoplanetární prachovou bouří, jednou z největších kdy zaznamenaných ze Země. Tyto dva snímky z Hubblova kosmického dalekohledu sledují bouři koncem června a počátkem září 2001 a nabízí dramaticky kontrastní pohled na marťanský povrch a tak ukazují na její rozsah. Vlevo je vidět zárodek bouře poblíž Hellas basin (vpravo dole u okraje Marsu) a u severní polární čepičky. Podobný pohled na povrch Marsu vpravo pořízený o dva měsíce později ukazuje plně rozvinutou zahalující globální bouři. I když bouře nakonec přestala, tak v nedávných dnech se rudé planety zmocnila nová velká prachová bouře.

Štítky: Mars, Prachová bouře, Hubble


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »