Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. červen 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. červen 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Topografie Marsu

Uznání a copyright: MOLA Science Team, MGS, NASA

Mars má své doliny a výšiny. Na této interaktivní topografické mapě povrchu Marsu jsou vidět obří vulkány, hluboká údolí, impaktní krátery a terén považovaný za neobvyklý ba dokonce záhadný. Zvlášť pozoruhodné jsou sopky v oblasti Tharsis viditelné vlevo v červené a bílé (falešné barvy), jenž jsou vyšší jak kterákoliv hora na Zemi. Nalevo od středu je "Údolí Marinerů" Valles Marineris, kaňon mnohem delší a hlubší než pozemský Grand Canyon. Vpravo je v modré Hellas Planitia, proláklina široká přes 2000 kilometrů, jenž byla asi vytvořena dopadem asteroidu. Mars má na severu hodně hladkých nížin a hodně kopcovitých vrchovin na jihu. Tato mapa byla vytvořena výškoměrem MOLA (Mars Orbital Laser Altimeter) na palubě automatické sondy Mars Global Surveyor, jenž nyní obíhá Mars. MOLA měří výšky na Marsu přesným určením doby, která zabere nízkovýkonnému laserovému svazku k odrazu od povrchu. Kliknutím kamkoliv na mapu nahoře dosáhnete zvěšené mapy.

Štítky: Mars, Topografie, Povrch


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »