Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M1: Krabí mlhovina z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)

Tento zmatek po sobě zanechal výbuch hvězdy. Krabí mlhovina je pozůstatek supernovy, která byla vidět v roce 1054 po Kristu a vyplňují ho záhadné filamenty. Tyto filamenty jsou nejenom velice složité, ale zdá se, že mají méně hmoty, než původní supernova vyvrhla a mají vyšší rychlost, než by se dalo čekat od volné exploze. Na snímku z Hubblova kosmického dalekohledu jsou přítomny tři barvy vybrané podle vědeckých hledisek. Krabí mlhovina měří asi 10 světelných let. Ve středu mlhoviny se nachází pulzar: neutronová hvězda o hmotnosti jakou má Slunce, ale o velikosti pouze malého města. Pulzar v Krabí mlhovině rotuje rychlostí asi 30 otáček za sekundu.

Štítky: Krabí mlhovina, M1, Zbytek supernovy


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »