Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida v reálném čase

Uznání videa a copyright: Till Credner, AlltheSky.com

Jasné meteory a tmavá noční obloha učinily z letošního roje Perseid skvělou dobu pro víkendové kampování. Pozorovatelé v kempu v horách v jižním Německu se sice už balili, ale našli si přinejmenším jeden další důvod, proč zůstat pod hvězdnou oblohou a odměnou jim byl krátký, ale barevný záblesk, který mohli vidět na vlastní oči. Dvě sekundy dlouhé video, které je zde vidět jako gif s 50 políčky, bylo zachyceno za ranního rozbřesku 12. srpna. Ukazuje vývoj typické zelené stopy jasné Perseidy v reálném čase. Více vpravo je vidět mnohem slabší Perseida. Perseidy vnikají do zemské atmosféry rychlostí 60 kilometrů za sekundu a jsou dostatečně rychlé, aby excitovaly charakteristickou emisi atomárního kyslíku ve výškách kolem 100 kilometrů.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Perseid, Camping


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »