Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida v reálném čase

Uznání videa a copyright: Till Credner, AlltheSky.com

Jasné meteory a tmavá noční obloha učinily z letošního roje Perseid skvělou dobu pro víkendové kampování. Pozorovatelé v kempu v horách v jižním Německu se sice už balili, ale našli si přinejmenším jeden další důvod, proč zůstat pod hvězdnou oblohou a odměnou jim byl krátký, ale barevný záblesk, který mohli vidět na vlastní oči. Dvě sekundy dlouhé video, které je zde vidět jako gif s 50 políčky, bylo zachyceno za ranního rozbřesku 12. srpna. Ukazuje vývoj typické zelené stopy jasné Perseidy v reálném čase. Více vpravo je vidět mnohem slabší Perseida. Perseidy vnikají do zemské atmosféry rychlostí 60 kilometrů za sekundu a jsou dostatečně rychlé, aby excitovaly charakteristickou emisi atomárního kyslíku ve výškách kolem 100 kilometrů.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Perseid, Camping


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »