Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perseida v reálném čase

Uznání videa a copyright: Till Credner, AlltheSky.com

Jasné meteory a tmavá noční obloha učinily z letošního roje Perseid skvělou dobu pro víkendové kampování. Pozorovatelé v kempu v horách v jižním Německu se sice už balili, ale našli si přinejmenším jeden další důvod, proč zůstat pod hvězdnou oblohou a odměnou jim byl krátký, ale barevný záblesk, který mohli vidět na vlastní oči. Dvě sekundy dlouhé video, které je zde vidět jako gif s 50 políčky, bylo zachyceno za ranního rozbřesku 12. srpna. Ukazuje vývoj typické zelené stopy jasné Perseidy v reálném čase. Více vpravo je vidět mnohem slabší Perseida. Perseidy vnikají do zemské atmosféry rychlostí 60 kilometrů za sekundu a jsou dostatečně rychlé, aby excitovaly charakteristickou emisi atomárního kyslíku ve výškách kolem 100 kilometrů.

Štítky: Meteor, Meteorický roj, Perseid, Camping


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »