Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův severní polární hexagon

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute, Hampton University

Na barevném snímku ze sondy Cassini je vidět celý pohled na úžasné šestistranné proudění známé jsou Saturnův severní polární hexagon. Hexagon sahá do 70 stupňů severní šířky, toto políčko videa ve falešných barvách má mapovou projekci a je založeno na infračervených, viditelných a ultrafialových obrazových datech zaznamenaných touto družicí Saturnu později v roce 2012. Hexagon byl poprvé spatřen na odletové dráze Voyagerů při jejich průletu v letech 1980-tých a tento bizarní útvar s dlouhým trváním vázaný na rotaci planety měří asi 30 000 kilometrů. V jeho středu se nachází severní polární bouře, hurikán. Dlouhodobá studie dat z Cassini ukázala pozoruhodný vír ve vyšších výškách, který přesně odpovídá obrysy severního polárního hexagonu, který vzniká při příchodu léta na severní polokouli planety. Zdá se, že sahá stovky kilometrů vysoko nad těmito hloubějšími mračny do Saturnovy stratosféry.

Štítky: Hexagon, Saturn, Cassini


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »