Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův severní polární hexagon

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute, Hampton University

Na barevném snímku ze sondy Cassini je vidět celý pohled na úžasné šestistranné proudění známé jsou Saturnův severní polární hexagon. Hexagon sahá do 70 stupňů severní šířky, toto políčko videa ve falešných barvách má mapovou projekci a je založeno na infračervených, viditelných a ultrafialových obrazových datech zaznamenaných touto družicí Saturnu později v roce 2012. Hexagon byl poprvé spatřen na odletové dráze Voyagerů při jejich průletu v letech 1980-tých a tento bizarní útvar s dlouhým trváním vázaný na rotaci planety měří asi 30 000 kilometrů. V jeho středu se nachází severní polární bouře, hurikán. Dlouhodobá studie dat z Cassini ukázala pozoruhodný vír ve vyšších výškách, který přesně odpovídá obrysy severního polárního hexagonu, který vzniká při příchodu léta na severní polokouli planety. Zdá se, že sahá stovky kilometrů vysoko nad těmito hloubějšími mračny do Saturnovy stratosféry.

Štítky: Hexagon, Saturn, Cassini


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »