Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův severní polární hexagon

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute, Hampton University

Na barevném snímku ze sondy Cassini je vidět celý pohled na úžasné šestistranné proudění známé jsou Saturnův severní polární hexagon. Hexagon sahá do 70 stupňů severní šířky, toto políčko videa ve falešných barvách má mapovou projekci a je založeno na infračervených, viditelných a ultrafialových obrazových datech zaznamenaných touto družicí Saturnu později v roce 2012. Hexagon byl poprvé spatřen na odletové dráze Voyagerů při jejich průletu v letech 1980-tých a tento bizarní útvar s dlouhým trváním vázaný na rotaci planety měří asi 30 000 kilometrů. V jeho středu se nachází severní polární bouře, hurikán. Dlouhodobá studie dat z Cassini ukázala pozoruhodný vír ve vyšších výškách, který přesně odpovídá obrysy severního polárního hexagonu, který vzniká při příchodu léta na severní polokouli planety. Zdá se, že sahá stovky kilometrů vysoko nad těmito hloubějšími mračny do Saturnovy stratosféry.

Štítky: Hexagon, Saturn, Cassini


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »