Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův severní polární hexagon

Uznání: NASA, JPL-Caltech, Space Science Institute, Hampton University

Na barevném snímku ze sondy Cassini je vidět celý pohled na úžasné šestistranné proudění známé jsou Saturnův severní polární hexagon. Hexagon sahá do 70 stupňů severní šířky, toto políčko videa ve falešných barvách má mapovou projekci a je založeno na infračervených, viditelných a ultrafialových obrazových datech zaznamenaných touto družicí Saturnu později v roce 2012. Hexagon byl poprvé spatřen na odletové dráze Voyagerů při jejich průletu v letech 1980-tých a tento bizarní útvar s dlouhým trváním vázaný na rotaci planety měří asi 30 000 kilometrů. V jeho středu se nachází severní polární bouře, hurikán. Dlouhodobá studie dat z Cassini ukázala pozoruhodný vír ve vyšších výškách, který přesně odpovídá obrysy severního polárního hexagonu, který vzniká při příchodu léta na severní polokouli planety. Zdá se, že sahá stovky kilometrů vysoko nad těmito hloubějšími mračny do Saturnovy stratosféry.

Štítky: Hexagon, Saturn, Cassini


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »