Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podél západního Závoje

Uznání a copyright: Data - Steve Milne & Barry Wilson, Processing - Steve Milne

Tyto vzhledem delikátní filamenty rázového zářícího plynu pokrývají oblohu Země v souhvězdí Labutě (Cygnus). Tvoří západní část Závojové mlhoviny. Závojová mlhovina samotná je velký zbytek supernovy, rozpínající se mračno ze smrtící exploze hmotné hvězdy. Světlo z původní supernovy dosáhlo Zemi před více než 5000 lety. Mezihvězdným prostorem se pohybují rázové vlny vzniklé touto kataklyzmatickou událostí a přitom vymetají a excitují mezihvězdný materiál. Zářící filamenty se více podobají dlouhým vlnám v plátu, který je vidět téměř z boku a pozoruhodně se dají oddělit na atomární vodík (červená) a kyslík (modrozelená). Závojová mlhovina, též známá jako Smyčka v Labuti, na obloze zabírá téměř 3 stupně, neboli šestinásobek úplňku. To v odhadované vzdálenosti 1500 světelných let odpovídá více než 70 světelným rokům, ale tato teleskopická mozaika ze dvou snímků její západní části zabírá jen asi polovinu. Jasnější části západního Závoje se dají rozeznat jako jednotlivé mlhoviny, včetně Koště čarodějnice (NGC 6960), na tomto pohledu nahoře, a Pickeringova trojúhelníku (NGC 6979) vlevo dole.

Štítky: Ngc6960, Zbytek supernovy, Pickering's Triangle, Witch's broom


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »