Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunace

Uznání videa: Data: Lunar Reconnaissance Orbiter ; Animation: NASA's Scientific Visualization Studio;
Music: The Blue Danube (Johann Strauss II)

Vzhled našeho Měsíce se mění každou noc. Jak Měsíc obíhá kolem Země, tak se jeho Sluncem osvětlená polovina stává nejprve více viditelnou a poté zase méně viditelnou. Na tomto videu vidíte animované snímky pořízené družicí Měsíce NASA LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter), které ukazují 12 lunací v letošním roce 2018. Jedna lunace představuje úplný cyklus našeho Měsíce, který zahrnuje všechny jeho fáze. Celá lunace trvá asi 29,5 dne, o něco méně než měsíc. Jak každá lunace postupuje, tak se sluneční světlo od Měsíce odráží v různých úhlech, takže jsou různé útvary různě osvětleny. Při tom všem Měsíc pochopitelně k Zemi vždycky přivrací stále stejnou polovinu. Co je od jedné k druhé noci méně zřejmé, že se zdánlivá velikost Měsíce mírně mění a také se Měsíc při oběhu na své eliptické dráze mírně kolébá, což se nazývá librace.

Štítky: Lunace, Měsíc, Libration


8. vesmírný týden 2019

8. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 2. do 24. 2. 2019. Měsíc bude v úplňku. Večer se objevuje Merkur a vysoko jsou Mars a Uran. Ráno můžeme pozorovat Jupiter, a také úhlově blízko sebe se pohybující Venuši a Saturn. Skončila mise Opportunity na Marsu. Startovat má mimo jiné izraelský měsíční lander Beresheet. InSight vyložila přístroj HP3. Japonská sonda Hayabusa 2 by se měla pokusit o odběr vzorků z asteroidu Ryugu. Před 125 lety se narodil astronom a diplomat Jaroslav Císař.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety na ranní obloze

Další informace »