Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Lunace

Uznání videa: Data: Lunar Reconnaissance Orbiter ; Animation: NASA's Scientific Visualization Studio;
Music: The Blue Danube (Johann Strauss II)

Vzhled našeho Měsíce se mění každou noc. Jak Měsíc obíhá kolem Země, tak se jeho Sluncem osvětlená polovina stává nejprve více viditelnou a poté zase méně viditelnou. Na tomto videu vidíte animované snímky pořízené družicí Měsíce NASA LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter), které ukazují 12 lunací v letošním roce 2018. Jedna lunace představuje úplný cyklus našeho Měsíce, který zahrnuje všechny jeho fáze. Celá lunace trvá asi 29,5 dne, o něco méně než měsíc. Jak každá lunace postupuje, tak se sluneční světlo od Měsíce odráží v různých úhlech, takže jsou různé útvary různě osvětleny. Při tom všem Měsíc pochopitelně k Zemi vždycky přivrací stále stejnou polovinu. Co je od jedné k druhé noci méně zřejmé, že se zdánlivá velikost Měsíce mírně mění a také se Měsíc při oběhu na své eliptické dráze mírně kolébá, což se nazývá librace.

Štítky: Lunace, Měsíc, Libration


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac, Merkúr a Venuša

Mesiac, Merkúr a Venuša na oblačnej oblohe. Nikon D5100 NIKKOR-P Auto 1:2.8 f=180mm ISO 100, 2 sec, f4

Další informace »