Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa, hvězdokupy a mlhoviny

Uznání a copyright: Mohammad Nouroozi

Kometa 21P / Giacobini-Zinner je dostatečně jasná, aby mohla být vidět i triedrem a na této hloubkové mozaice teleobjektivem vyniká vedle hvězdokup a mlhovin v bohatém souhvězdí Vozky (Auriga). Její zelená koma a difúzní ohon v noci 9. září kontrastují s barevnými hvězdami a červenými emisními mlhovinami v téměř 10 stupňů širokém zorném poli v Mléčné dráze. Kometa byla téměř v periheliu a v největším přiblížení k Zemi, asi 200 světelných sekund daleko. Kometární ohon procházel přes vzdálené pozadí dobře známých hvězdokup ve Vozkovi M38 (vlevo od středu) a M36 (vpravo), asi 4000 světelných let daleko. Emisní mlhovina IC 405 vlevo nahoře je vzdálená pouhých 1500 světelných let a je též známá jako mlhovina Planoucí hvězda. Vpravo od ní se nachází 12000 světelných let vzdálená mlhovina IC 410 slavná svými hvězdotvornými kosmickými pulci. Periodická kometa Giacobini-Zinner je dítětem naší Sluneční soustavy, obíhá Slunce každého 6,5 roku a je mateřským tělesem říjnového meteorického roje Drakonid.

Štítky: M36, Kometa, Giacobini-zinner, C21p, M38, Ic405, Ic410, Vozka


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

První astrofotografie

Jupiter a věřím že tam jsou i Europa a Ganymed

Další informace »