Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa, hvězdokupy a mlhoviny

Uznání a copyright: Mohammad Nouroozi

Kometa 21P / Giacobini-Zinner je dostatečně jasná, aby mohla být vidět i triedrem a na této hloubkové mozaice teleobjektivem vyniká vedle hvězdokup a mlhovin v bohatém souhvězdí Vozky (Auriga). Její zelená koma a difúzní ohon v noci 9. září kontrastují s barevnými hvězdami a červenými emisními mlhovinami v téměř 10 stupňů širokém zorném poli v Mléčné dráze. Kometa byla téměř v periheliu a v největším přiblížení k Zemi, asi 200 světelných sekund daleko. Kometární ohon procházel přes vzdálené pozadí dobře známých hvězdokup ve Vozkovi M38 (vlevo od středu) a M36 (vpravo), asi 4000 světelných let daleko. Emisní mlhovina IC 405 vlevo nahoře je vzdálená pouhých 1500 světelných let a je též známá jako mlhovina Planoucí hvězda. Vpravo od ní se nachází 12000 světelných let vzdálená mlhovina IC 410 slavná svými hvězdotvornými kosmickými pulci. Periodická kometa Giacobini-Zinner je dítětem naší Sluneční soustavy, obíhá Slunce každého 6,5 roku a je mateřským tělesem říjnového meteorického roje Drakonid.

Štítky: M36, Kometa, Giacobini-zinner, C21p, M38, Ic405, Ic410, Vozka


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »