Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Erupce slunečního filamentu

Uznání: NASA's GSFC, SDO AIA Team

Co se to děje s naším Sluncem? Nic tak neobvyklého, jen právě vyvrhlo filament. V polovině roku 2012 dlouho stojící sluneční filament náhle vyprsknul do prostoru a vytvořil energetický koronální výron hmoty CME (Coronal Mass Ejection). Filament celé dny drželo stále se měnící magnetické pole Slunce a načasování erupce se nedalo předpovědět. Výslednou explozi a následující proud elektronů a iontů do Sluneční soustavy pečlivě sledovala družice Slunce SDO (Solar Dynamics Observatory), díl částic po třech dnech dorazil k Zemi a jejich dopad do zemské magnetosféry vyvolal viditelné polární záře. Na ultrafialovém snímku jsou nad eruptivním filamentem vidět smyčky plazmatu kolem aktivní oblasti. I když je Slunce nyní v poměrně neaktivním stavu ve svém 11-ti letém cyklu, tak nečekané díry, které se ve Sluneční koroně otevřely, umožnily přebytku nabitých částic proudit do vesmíru. Stejně jako dříve, i tyto nabité částice mohou vytvářet polární záře.

Štítky: Filament, Slunce, Sdo


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »