Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Erupce slunečního filamentu

Uznání: NASA's GSFC, SDO AIA Team

Co se to děje s naším Sluncem? Nic tak neobvyklého, jen právě vyvrhlo filament. V polovině roku 2012 dlouho stojící sluneční filament náhle vyprsknul do prostoru a vytvořil energetický koronální výron hmoty CME (Coronal Mass Ejection). Filament celé dny drželo stále se měnící magnetické pole Slunce a načasování erupce se nedalo předpovědět. Výslednou explozi a následující proud elektronů a iontů do Sluneční soustavy pečlivě sledovala družice Slunce SDO (Solar Dynamics Observatory), díl částic po třech dnech dorazil k Zemi a jejich dopad do zemské magnetosféry vyvolal viditelné polární záře. Na ultrafialovém snímku jsou nad eruptivním filamentem vidět smyčky plazmatu kolem aktivní oblasti. I když je Slunce nyní v poměrně neaktivním stavu ve svém 11-ti letém cyklu, tak nečekané díry, které se ve Sluneční koroně otevřely, umožnily přebytku nabitých částic proudit do vesmíru. Stejně jako dříve, i tyto nabité částice mohou vytvářet polární záře.

Štítky: Filament, Slunce, Sdo


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »