Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická srážka utváří galaktický prstenec

Uznání: X-ray: Chandra (NASA, CXC, INAF, A. Wolter et al.); Optical: Hubble (NASA, STScI)

Jak by mohla vzniknout galaxie ve tvaru prstence? Okraj modré galaxie zobrazené vpravo je nesmírná prstencová struktura nově vzniklých, velice jasných a hmotných hvězd, která má průměr 150 000 světelných let. Galaxie AM 0644-741 je známá jako prstencová galaxie a byla způsobena nesmírnou galaktickou srážkou. Když se srazí dvě galaxie, tak jedna druhou projdou a jejich jednotlivé hvězdy jen zřídka kdy přijdou do kontaktu. Prstencovitý tvar je důsledkem gravitačního rozrušení, způsobeného celou malou vetřeleckou galaxií, která prochází tou velkou. Když se něco takového stane, tak mezihvězdný plyn a prach zkondenzuje a vyvolá vlnu vznikání hvězd, která se pohybuje ven od místa dopadu podobně jako vlny na rybníku. Pravděpodobná vetřelecká galaxie je na tomto kombinovaném snímku z Hubbla (viditelné světlo) a z Chandry (rentgenové záření) ta vlevo. Rentgenové záření je vidět jako růžové a vyznačuje místa, kde jsou energetické černé díry nebo neutronové hvězdy, které vznikly krátce po této galaktické kolizi.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1800+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Galaxie ve srážce, AM 0644-741, Prstencová galaxie


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »