Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická srážka utváří galaktický prstenec

Uznání: X-ray: Chandra (NASA, CXC, INAF, A. Wolter et al.); Optical: Hubble (NASA, STScI)

Jak by mohla vzniknout galaxie ve tvaru prstence? Okraj modré galaxie zobrazené vpravo je nesmírná prstencová struktura nově vzniklých, velice jasných a hmotných hvězd, která má průměr 150 000 světelných let. Galaxie AM 0644-741 je známá jako prstencová galaxie a byla způsobena nesmírnou galaktickou srážkou. Když se srazí dvě galaxie, tak jedna druhou projdou a jejich jednotlivé hvězdy jen zřídka kdy přijdou do kontaktu. Prstencovitý tvar je důsledkem gravitačního rozrušení, způsobeného celou malou vetřeleckou galaxií, která prochází tou velkou. Když se něco takového stane, tak mezihvězdný plyn a prach zkondenzuje a vyvolá vlnu vznikání hvězd, která se pohybuje ven od místa dopadu podobně jako vlny na rybníku. Pravděpodobná vetřelecká galaxie je na tomto kombinovaném snímku z Hubbla (viditelné světlo) a z Chandry (rentgenové záření) ta vlevo. Rentgenové záření je vidět jako růžové a vyznačuje místa, kde jsou energetické černé díry nebo neutronové hvězdy, které vznikly krátce po této galaktické kolizi.

Otevřená věda: Prohlédněte si 1800+ souborů astrofyzikální knihovny zdrojových kódů.

Štítky: Galaxie ve srážce, AM 0644-741, Prstencová galaxie


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »