Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sůl, pepř a led

Uznání a copyright videa: Maroun Habib (Moophz)

Po obloze se nyní pohybuje kometa vhodná pro kameru. Pro neozbrojené oko je kometa 21P / Giacobini-Zinner sice trochu slabá, ale vyvinula dlouhý ohon, který z ní dělá v triedrech a citlivých kamerách dobrou podívanou. Pohyb komety 21P po obloze po dobu 90 minut zachytilo video zrychlené do asi jen 2,5 sekundy. Co se může zdát divné je, že ohon komety 21P nesleduje její pohyb. To je proto, protože ohon komety vždycky míří směrem od Slunce a kometa se během fotografování nepohybovala ke Slunci. V pozadí je vlevo nahoře vidět hvězdokupa M37 Sůl a pepř a u středu snímku je vidět jasná červená hvězda V440 Auriga. Tato dvoukilometrová koule ledu, která ztrácí prach, minulý týden prošla nejblíže ke Slunci a k Zemi a nyní, když vstoupila na jižní oblohu, slábne. Kometa 21P by měla zůstat další zhruba měsíc viditelná, a pro stabilizované kamery bude pořád fotogenická.

Štítky: M37, 21p, Kometa


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »