Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hluboké pole mlhoviny Kukla

Uznání a copyright: Marcel Drechsler (Mediendesign)

V mlhovině Kukla vzniká nová hvězdokupa. Kosmická Kukla vpravo nahoře také zakončuje dlouhou řadu neprůhledných mračen mezihvězdného prachu od ní vlevo. Tato krásná mlhovina je katalogizovaná jako IC 5146, měří téměř 15 světelných let a nachází se zhruba 3300 světelných let daleko v severním souhvězdí Labutě (Cygnus). Podobně jako u jiných hvězdotvorných oblastí i zde vyniká červená barva od zářícího vodíku, který excitují mladé, horké hvězdy a modrá barva od prachem odráženého světla hvězd na okraji téměř neviditelného molekulárního mračna. Ta jasná hvězda blízko středu této mlhoviny je nejspíš stará jenom několik set tisíc let, dodává energii pro její záření a v molekulárním mračnu hvězdotvorného prachu a plynu pomalu čistí dutinu. Výjmečně hluboký barevný pohled na mlhovinu Kukla umožňuje sledovat útvary uvnitř a kolem této prašné porodnice hvězd.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: IC 5146, Cocoon Nebula, Molekulární mračno


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 1

zvětšenina objektu

Další informace »