Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hluboké pole mlhoviny Kukla

Uznání a copyright: Marcel Drechsler (Mediendesign)

V mlhovině Kukla vzniká nová hvězdokupa. Kosmická Kukla vpravo nahoře také zakončuje dlouhou řadu neprůhledných mračen mezihvězdného prachu od ní vlevo. Tato krásná mlhovina je katalogizovaná jako IC 5146, měří téměř 15 světelných let a nachází se zhruba 3300 světelných let daleko v severním souhvězdí Labutě (Cygnus). Podobně jako u jiných hvězdotvorných oblastí i zde vyniká červená barva od zářícího vodíku, který excitují mladé, horké hvězdy a modrá barva od prachem odráženého světla hvězd na okraji téměř neviditelného molekulárního mračna. Ta jasná hvězda blízko středu této mlhoviny je nejspíš stará jenom několik set tisíc let, dodává energii pro její záření a v molekulárním mračnu hvězdotvorného prachu a plynu pomalu čistí dutinu. Výjmečně hluboký barevný pohled na mlhovinu Kukla umožňuje sledovat útvary uvnitř a kolem této prašné porodnice hvězd.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: IC 5146, Cocoon Nebula, Molekulární mračno


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »