Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdy a prach v Jižní koruně

Uznání a copyright: Josep Drudis

Tento teleskopický pohled zabydlují mračna kosmického prachu a mladé energetické hvězdy méně než 500 světelných let daleko u severní hranice souhvězdí Jižní koruny (Corona Australis). Prachová mračna efektivně cloní světlo ze vzdálenějších hvězd pozadí v Mléčné dráze. Výrazný komplex reflexních mlhovin katalogizovaných jako NGC 6726, 6727 a IC 4812 má charakteristickou barvu, jelikož modré světlo z mladých horkých hvězd v této oblasti se odráží od kosmického prachu. Prach z pohledu také odstiňuje hvězdy, které stále ještě vznikají. Vpravo nahoře se menší žlutá mlhovina NGC 6729 obtáčí kolem mladé proměnné hvězdy R Coronae Australis. Zářící oblouky a smyčky blízko ní podstupují rázy z výtoků zanořených nově vzniklých hvězd a identifikují se jako Herbig-Harovy objekty. Na obloze toto zorné pole zabírá asi 1 stupeň. To v odhadované vzdálenosti této blízké hvězdotvorné oblasti představuje asi 9 světelných let.

Štítky: R Coronae Australis, Prach, Star-formation, Ngc6726, Herbig haro


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »