Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nepravidelná galaxie NGC 55

Uznání a copyright: Martin Pugh

O nepravidelné galaxii NGC 55 se předpokládá, že se podobá Velkému Magellanovu mračnu (LMC). Ovšem LMC je asi 180 000 světelných let daleko a jedná se o dobře známou satelitní galaxii naší vlastní Mléčné dráhy, zatímco NGC 55 je více než 6 miliónů světelných let daleko a je členem místní Kupy galaxií v Sochaři. Galaxie je klasifikovaná jako nepravidelná a LMC samotná na hloubkových expozicích připomíná disk galaxie s příčkou. NGC 55 měří asi 50 000 světelných let, je vidět z boku a na rozdíl od zepředu viděné LMC ukazuje zploštěný profil. Stejně jako velké hvězdotvorné oblasti v LMC vytvářejí emisní mlhoviny, také v NGC 55 jsou vidět nově vznikající hvězdy. Na velice podrobném galaktickém portrétu NGC 55 je zvýrazněné jasné jádro přeťaté prachovými mračny, výmluvnými růžovými hvězdotvornými oblastmi a mladými modrými hvězdokupami.

Štítky: Ngc 55, Irregular galaxy, Magellanic galaxy


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »