Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedadlo u okna nad Hudsonovým zálivem

Uznání a copyright: Ralf Rohner

Sedadlo u okna za nočního letu ze San Francisca do Zurichu nabídlo skvělý pohled, když oblohu nad Hudsonovým zálivem pokryla barevná zář světelných záclon. Obrázek vznikl ze šesti digitálně navršených snímků pořízených ručně drženou kamerou a scéna zaznamenala polární záři ve velkých výškách, zrovna když východ slunce začal osvětlovat severovýchodní obzor. Pod ojí Velkého vozu je na severu také zachycen záblesk Perseidy. Její stopa i pár dní po maximu tohoto roje stále míří do radiantu v Perseu. Krásné polární záře i meteory se vyskytují ve vysoké atmosféře Země ve výškách kolem 100 kilometrů, vysoko nad lety komerčních letadel. Polární záře jsou způsobovány nabitými částicemi v magnetosféře, zatímco meteory jsou stopami prachu komet.
Oprava: Na správnou formu 7. pádu pod ojí upozornil Josef Pavlík.

Štítky: Meteor, Polární záře, Perseid


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »