Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sedadlo u okna nad Hudsonovým zálivem

Uznání a copyright: Ralf Rohner

Sedadlo u okna za nočního letu ze San Francisca do Zurichu nabídlo skvělý pohled, když oblohu nad Hudsonovým zálivem pokryla barevná zář světelných záclon. Obrázek vznikl ze šesti digitálně navršených snímků pořízených ručně drženou kamerou a scéna zaznamenala polární záři ve velkých výškách, zrovna když východ slunce začal osvětlovat severovýchodní obzor. Pod ojí Velkého vozu je na severu také zachycen záblesk Perseidy. Její stopa i pár dní po maximu tohoto roje stále míří do radiantu v Perseu. Krásné polární záře i meteory se vyskytují ve vysoké atmosféře Země ve výškách kolem 100 kilometrů, vysoko nad lety komerčních letadel. Polární záře jsou způsobovány nabitými částicemi v magnetosféře, zatímco meteory jsou stopami prachu komet.
Oprava: Na správnou formu 7. pádu pod ojí upozornil Josef Pavlík.

Štítky: Meteor, Polární záře, Perseid


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »