Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zajímavosti podzimního nebe

Uznání a copyright ilustrace: Universe2go.com

Co můžete uvidět na noční obloze v tomto ročním období? Tato grafika vám nabízí některé zajímavosti pro severní polokouli Země. Vypadá jako ciferník hodin se středem dole, dřívější události severní podzimní oblohy jsou vidět vlevo, pozdější události se promítají vpravo. Objekty poměrně blízké k Zemi jsou ilustrovány jako bližší k postavičce s dalekohledem ve středu dole, i když téměř všechno zde nakreslené lze vidět i bez dalekohledu. Jako v každém ročním období jsou rok od roku vidět stejná souhvězdí a jako obvykle uprostřed listopadu vyvrcholí meteorický roj Leonid. Jako obvykle lze čas od času spatřit Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) jako jasný bod, který se po západu Slunce pohybuje po obloze. Po západu Slunce jsou na podzim vidět planety Jupiter a Mars a koncem podzimu Saturn.

Štítky: Sky highlights, Podzim, Planety


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »