Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční spektrum s chybějícími barvami

Uznání: Nigel Sharp (NSF), FTS, NSO, KPNO, AURA, NSF

Stále se ještě neví, proč ve slunečním světle chybí některé barvy. Zde jsou všechny viditelné barvy na Slunci, které vznikají průchodem slunečního světla zařízením podobným hranolu. Spektrum bylo vytvořeno na sluneční observatoři McMath-Pierce a jednak ukazuje, že ačkoliv naše bíle vypadající Slunce emituje světlo téměř v každé barvě, tak se jeví nejjasnější ve žlutozeleném světle. Tmavé čáry ve spektru nahoře pocházejí z plynu u slunečního povrchu nebo nad ním, který absorbuje sluneční světlo emitované zespodu. Jelikož různé druhy plynu absorbují různé barvy světla, tak je možné určit složení plynu na Slunci. Například hélium bylo nejprve objeveno ve slunečním spektru v roce 1870 a teprve později zde na Zemi. Většina spektrálních absorpčních čar už byla identifikována, ale ne všechny.

Štítky: Slunce, Spektrální čáry, Spektrální čáry, Missing colors


46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C2023/A3 (Tsuchinshan-ATLAS)

iso1600 F4 30s Kometa a IC4756

Další informace »