Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční spektrum s chybějícími barvami

Uznání: Nigel Sharp (NSF), FTS, NSO, KPNO, AURA, NSF

Stále se ještě neví, proč ve slunečním světle chybí některé barvy. Zde jsou všechny viditelné barvy na Slunci, které vznikají průchodem slunečního světla zařízením podobným hranolu. Spektrum bylo vytvořeno na sluneční observatoři McMath-Pierce a jednak ukazuje, že ačkoliv naše bíle vypadající Slunce emituje světlo téměř v každé barvě, tak se jeví nejjasnější ve žlutozeleném světle. Tmavé čáry ve spektru nahoře pocházejí z plynu u slunečního povrchu nebo nad ním, který absorbuje sluneční světlo emitované zespodu. Jelikož různé druhy plynu absorbují různé barvy světla, tak je možné určit složení plynu na Slunci. Například hélium bylo nejprve objeveno ve slunečním spektru v roce 1870 a teprve později zde na Zemi. Většina spektrálních absorpčních čar už byla identifikována, ale ne všechny.

Štítky: Slunce, Spektrální čáry, Spektrální čáry, Missing colors


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »