Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční spektrum s chybějícími barvami

Uznání: Nigel Sharp (NSF), FTS, NSO, KPNO, AURA, NSF

Stále se ještě neví, proč ve slunečním světle chybí některé barvy. Zde jsou všechny viditelné barvy na Slunci, které vznikají průchodem slunečního světla zařízením podobným hranolu. Spektrum bylo vytvořeno na sluneční observatoři McMath-Pierce a jednak ukazuje, že ačkoliv naše bíle vypadající Slunce emituje světlo téměř v každé barvě, tak se jeví nejjasnější ve žlutozeleném světle. Tmavé čáry ve spektru nahoře pocházejí z plynu u slunečního povrchu nebo nad ním, který absorbuje sluneční světlo emitované zespodu. Jelikož různé druhy plynu absorbují různé barvy světla, tak je možné určit složení plynu na Slunci. Například hélium bylo nejprve objeveno ve slunečním spektru v roce 1870 a teprve později zde na Zemi. Většina spektrálních absorpčních čar už byla identifikována, ale ne všechny.

Štítky: Slunce, Spektrální čáry, Spektrální čáry, Missing colors


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »