Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M33: Galaxie v Trojúhelníku

Uznání a copyright: Christoph Kaltseis, CEDIC

V malém severním souhvězdí Trojúhelníku (Triangulum) je velkolepá, zepředu viděná spirální galaxie M33. Populárně se jí říká galaxie Větrník nebo jenom the Galaxie v Trojúhelníku. M33 měří přes 50 000 světelných let a v Místní skupině je po Galaxii v Andromedě (M31) a naší vlastní Mléčné dráze třetí největší galaxií. M33 je od Mléčné dráhy asi 3 milióny světelných let daleko, považuje se za satelitní galaxii Galaxie v Andromedě a astronomové v obou těchto galaxiích mají nádherný výhled na ten druhý spirálný systém hvězd. Co se pohledu z planety Země týká, tak tento ostrý snímek ukazuje modré hvězdokupy a růžové hvězdotvorné oblasti ve volně zavinutých galaktických spirálních ramenech. Od středu galaxie asi na sedmi hodinách je vidět NGC 604 plná prázdnot a je to nejjasnější hvězdotvorná oblast. Podobně jako u M31 i u M33 je populace proměnných hvězd dobře proměřená a tak pomohla stanovit žebříček vzdáleností ve Vesmíru.

Štítky: M33, Spirální galaxie, Místní skupina, Ngc604, M31


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »