Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M33: Galaxie v Trojúhelníku

Uznání a copyright: Christoph Kaltseis, CEDIC

V malém severním souhvězdí Trojúhelníku (Triangulum) je velkolepá, zepředu viděná spirální galaxie M33. Populárně se jí říká galaxie Větrník nebo jenom the Galaxie v Trojúhelníku. M33 měří přes 50 000 světelných let a v Místní skupině je po Galaxii v Andromedě (M31) a naší vlastní Mléčné dráze třetí největší galaxií. M33 je od Mléčné dráhy asi 3 milióny světelných let daleko, považuje se za satelitní galaxii Galaxie v Andromedě a astronomové v obou těchto galaxiích mají nádherný výhled na ten druhý spirálný systém hvězd. Co se pohledu z planety Země týká, tak tento ostrý snímek ukazuje modré hvězdokupy a růžové hvězdotvorné oblasti ve volně zavinutých galaktických spirálních ramenech. Od středu galaxie asi na sedmi hodinách je vidět NGC 604 plná prázdnot a je to nejjasnější hvězdotvorná oblast. Podobně jako u M31 i u M33 je populace proměnných hvězd dobře proměřená a tak pomohla stanovit žebříček vzdáleností ve Vesmíru.

Štítky: M33, Spirální galaxie, Místní skupina, Ngc604, M31


3. vesmírný týden 2021

3. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 1. do 24. 1. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars procházející kolem Uranu. Aktivita Slunce je nízká. Proběhl první testovací zážeh centrálního stupně připravované obří rakety SLS. Naopak test Starship SN9 byl odložen pro výměnu motorů. Očekáváme starty rakety Falcon 9, Electron a LauncherOne. Krtek na Marsu skončil svou neúspěšnou misi. Podívejte se na kosmonautickou aplikaci a web pro děti. Před 15 lety startovala sonda New Horizons k planetě Pluto, aby následně prozkoumala už jen trpasličí planetu a jeden malý objekt Kuiperova pásu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

California-Taurus-M45

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2020 získal snímek „California-Taurus-M45“, jehož autorem je Evžen Brunner   Do našich krajin přichází pomalu zima a s ní se nám v průběhu noci vysoko nad hlavu dostávají zajímavá souhvězdí. Tak například Býk či Perseus. A

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M45 Plejády

Další informace »