Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlo, tma a prach

Uznání a copyright: Tasos Liampos

Tento barevný, na mlhoviny bohatý kout oblohy zabírá asi dva úplňky a nachází se v rovině naší Mléčné dráhy a královském severním souhvězdí Kefea (Cepheus). U okraje hmotného molekulárního mračna vzdáleného asi 2400 světelných let je vpravo dole pod středem jasná červená emisní oblast Sharpless (Sh) 155, též známá jako mlhovina Jeskyně. Jasné stěny této kosmické jeskyně velké asi 10 světelných let ionizuje ultrafialové světlo z mladých horkých hvězd kolem ní. Plátno mezihvězdného obrazu též oplývá prachovými modrými reflexními mlhovinami jako je vdB 155 vlevo nahoře a hustými neprůhlednými mračny prachu. Astronomické výzkumy ukázaly jiné dramatické známky vznikání hvězd včetně jasné červené skvrny Herbig-Haroova objektu HH 168. Emise Herbig-Harova objektu ve středu obrázku u horního okraje vzniká z energetických výtrysků z nově zrozené hvězdy.

Štítky: Sh2-155, Cave nebula, Emise, Reflection, Absorpce, Mlhovina


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »