Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

55 nocí se Saturnem

Uznání a copyright: Tunc Tezel (TWAN)

Toto léto od 1. července do 24. srpna bylo celkem 55 středomořských nocí po sobě alespoň částečně jasných. Kompozitní obraz kombinuje teleskopické expozice z každé noci a sleduje tak jasný Saturn při jeho cestě bohatou večerní oblohou. Sezónní zdánlivý retrográdní pohyb této vnější planety běžel na hvězdnatém pozadí doprava a v srpnu se zpomalil. Planetu tak přivedl do blízkosti centrální Mléčné dráhy s krásnými mlhovinami Lagunou (M8) a Trifidem (M20). Spolu se Saturnem samozřejmě putoval i jeho největší měsíc Titan. Titan kolem plynného obra obíhá jednou za 16 dnů a výsledkem je vlnovitý pohyb, které je lépe vidět (po umístění kurzoru), když se téměř příliš jasný Saturn ze scény digitálně odstraní.

Štítky: Titan, Saturn, Retrograde


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »