Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

55 nocí se Saturnem

Uznání a copyright: Tunc Tezel (TWAN)

Toto léto od 1. července do 24. srpna bylo celkem 55 středomořských nocí po sobě alespoň částečně jasných. Kompozitní obraz kombinuje teleskopické expozice z každé noci a sleduje tak jasný Saturn při jeho cestě bohatou večerní oblohou. Sezónní zdánlivý retrográdní pohyb této vnější planety běžel na hvězdnatém pozadí doprava a v srpnu se zpomalil. Planetu tak přivedl do blízkosti centrální Mléčné dráhy s krásnými mlhovinami Lagunou (M8) a Trifidem (M20). Spolu se Saturnem samozřejmě putoval i jeho největší měsíc Titan. Titan kolem plynného obra obíhá jednou za 16 dnů a výsledkem je vlnovitý pohyb, které je lépe vidět (po umístění kurzoru), když se téměř příliš jasný Saturn ze scény digitálně odstraní.

Štítky: Titan, Saturn, Retrograde


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »