Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

55 nocí se Saturnem

Uznání a copyright: Tunc Tezel (TWAN)

Toto léto od 1. července do 24. srpna bylo celkem 55 středomořských nocí po sobě alespoň částečně jasných. Kompozitní obraz kombinuje teleskopické expozice z každé noci a sleduje tak jasný Saturn při jeho cestě bohatou večerní oblohou. Sezónní zdánlivý retrográdní pohyb této vnější planety běžel na hvězdnatém pozadí doprava a v srpnu se zpomalil. Planetu tak přivedl do blízkosti centrální Mléčné dráhy s krásnými mlhovinami Lagunou (M8) a Trifidem (M20). Spolu se Saturnem samozřejmě putoval i jeho největší měsíc Titan. Titan kolem plynného obra obíhá jednou za 16 dnů a výsledkem je vlnovitý pohyb, které je lépe vidět (po umístění kurzoru), když se téměř příliš jasný Saturn ze scény digitálně odstraní.

Štítky: Titan, Saturn, Retrograde


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »