Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Osamělá neutronová hvězda v supernově E0102 72.3

Uznání: X-ray (NASA/CXC/ESO/F. Vogt et al.); Optical (ESO/VLT/MUSE & NASA/STScI)

Proč je tato neutronová hvězda mimo střed? Nedávno byla v troskách po starém výbuchu supernovy nalezena osamělá neutronová hvězda. "Problematická" osamělá neutronová hvězda je ta modrá tečka u středu červené mlhoviny od E0102-72.3 vlevo dole. Modrá barva na kompozitním snímku představuje rentgenové záření zachycené observatoří NASA Chandra, a červená a zelená představují optické světlo zachycené Velmi velkým dalekohledem Evropské jižní observatoře (ESO) v Chile a z Hubblova kosmického dalekohledu. Posunutá poloha této neutronové hvězdy je nečelaná, jelikož tato hustá hvězda se považuje za jádro hvězdy, která vybuchla jako supernova a vytvořila vnější mlhovinu. Mohlo se stát, že neutronovou hvězdu v E0102 ze středu mlhoviny odtlačila supernova samotná, ale pak je zvláštní, že ten menší červený prstenec má stále střed na této neutronové hvězdě. Alternativou by mohlo být, že vnější mlhovina byla vyvržena v průběhu jiného scénáře, možná dokonce jinou hvězdour. Budoucí pozorování mlhovin a neutronové hvězdy tuto situaci nejspíš rozřeší.

Štítky: Neutronová hvězda, Zbytek supernovy, Rentgenové paprsky


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »