Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Osamělá neutronová hvězda v supernově E0102 72.3

Uznání: X-ray (NASA/CXC/ESO/F. Vogt et al.); Optical (ESO/VLT/MUSE & NASA/STScI)

Proč je tato neutronová hvězda mimo střed? Nedávno byla v troskách po starém výbuchu supernovy nalezena osamělá neutronová hvězda. "Problematická" osamělá neutronová hvězda je ta modrá tečka u středu červené mlhoviny od E0102-72.3 vlevo dole. Modrá barva na kompozitním snímku představuje rentgenové záření zachycené observatoří NASA Chandra, a červená a zelená představují optické světlo zachycené Velmi velkým dalekohledem Evropské jižní observatoře (ESO) v Chile a z Hubblova kosmického dalekohledu. Posunutá poloha této neutronové hvězdy je nečelaná, jelikož tato hustá hvězda se považuje za jádro hvězdy, která vybuchla jako supernova a vytvořila vnější mlhovinu. Mohlo se stát, že neutronovou hvězdu v E0102 ze středu mlhoviny odtlačila supernova samotná, ale pak je zvláštní, že ten menší červený prstenec má stále střed na této neutronové hvězdě. Alternativou by mohlo být, že vnější mlhovina byla vyvržena v průběhu jiného scénáře, možná dokonce jinou hvězdour. Budoucí pozorování mlhovin a neutronové hvězdy tuto situaci nejspíš rozřeší.

Štítky: Neutronová hvězda, Zbytek supernovy, Rentgenové paprsky


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Mars

Ranní foto Měsíce a Marsu

Další informace »