Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Osamělá neutronová hvězda v supernově E0102 72.3

Uznání: X-ray (NASA/CXC/ESO/F. Vogt et al.); Optical (ESO/VLT/MUSE & NASA/STScI)

Proč je tato neutronová hvězda mimo střed? Nedávno byla v troskách po starém výbuchu supernovy nalezena osamělá neutronová hvězda. "Problematická" osamělá neutronová hvězda je ta modrá tečka u středu červené mlhoviny od E0102-72.3 vlevo dole. Modrá barva na kompozitním snímku představuje rentgenové záření zachycené observatoří NASA Chandra, a červená a zelená představují optické světlo zachycené Velmi velkým dalekohledem Evropské jižní observatoře (ESO) v Chile a z Hubblova kosmického dalekohledu. Posunutá poloha této neutronové hvězdy je nečelaná, jelikož tato hustá hvězda se považuje za jádro hvězdy, která vybuchla jako supernova a vytvořila vnější mlhovinu. Mohlo se stát, že neutronovou hvězdu v E0102 ze středu mlhoviny odtlačila supernova samotná, ale pak je zvláštní, že ten menší červený prstenec má stále střed na této neutronové hvězdě. Alternativou by mohlo být, že vnější mlhovina byla vyvržena v průběhu jiného scénáře, možná dokonce jinou hvězdour. Budoucí pozorování mlhovin a neutronové hvězdy tuto situaci nejspíš rozřeší.

Štítky: Neutronová hvězda, Zbytek supernovy, Rentgenové paprsky


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »