Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start první rakety z mysu Canaveral

Uznání: NASA

V červenci 1950 začala prvním startem rakety Bumper V-2 z mysu Canaveral na Floridě nová kapitola kosmických letů. Raketa Bumper V-2 byla ambiciózní dvoustupňovou raketou, se střelou V-2 v prvním stupni a s druhým stupněm WAC Corporal. Horní stupeň mohl dosáhnout tehdy rekordní výšky téměř 400 kilometrů, což je výše, než létá Mezinárodní kosmická stanice. Raketu Bumber V-2 vypouštěla společnost General Electric a sloužila především ke zkouškám raketových systémů a k výzkumu horní atmosféry. Rakety Bumper V-2 vynášely malý užitečný náklad, který umožňoval měřit různé veličiny včetně teploty vzduchu a kosmického záření. Sovětský svaz o sedm let později vypustil na oběžnou dráhu Země první družice Sputnik I a Sputnik II. Odpovědí Spojených Států bylo v roce 1958, dnes před 60 lety, vytvoření NASA.

Výročí: 60 let NASA

Štítky: NASA, Cape Canaveral, Rocket launch


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »