Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start první rakety z mysu Canaveral

Uznání: NASA

V červenci 1950 začala prvním startem rakety Bumper V-2 z mysu Canaveral na Floridě nová kapitola kosmických letů. Raketa Bumper V-2 byla ambiciózní dvoustupňovou raketou, se střelou V-2 v prvním stupni a s druhým stupněm WAC Corporal. Horní stupeň mohl dosáhnout tehdy rekordní výšky téměř 400 kilometrů, což je výše, než létá Mezinárodní kosmická stanice. Raketu Bumber V-2 vypouštěla společnost General Electric a sloužila především ke zkouškám raketových systémů a k výzkumu horní atmosféry. Rakety Bumper V-2 vynášely malý užitečný náklad, který umožňoval měřit různé veličiny včetně teploty vzduchu a kosmického záření. Sovětský svaz o sedm let později vypustil na oběžnou dráhu Země první družice Sputnik I a Sputnik II. Odpovědí Spojených Států bylo v roce 1958, dnes před 60 lety, vytvoření NASA.

Výročí: 60 let NASA

Štítky: NASA, Cape Canaveral, Rocket launch


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »