Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vícečetné duhy nad New Jersey

Uznání a copyright: John Entwistle

Může duha udělat něco takového? Poté, co zbytky hurikánu Florence prošly minulý měsíc nad městem Jersey Shore v New Jersey v USA, tak v jednom směru vyšlo Slunce, ale v opačném směru se stalo něco docela nečekaného, vytvořila se řada duh. Během další půl hodiny k potěšení fotografa a jeho dcery dobře zřetelné vícečetné duhy slábly a zase se vracely a na tomto snímku jich bylo zachyceno přinejmenším pět. Vícečetné duhy vznikají, když prší vodní kapičky o téměř stejné velikosti a typicky měří méně než jeden milimetr. Sluneční světlo se potom nejenom odráží uvnitř kapiček, ale také interferuje, což je vlnový jev podobný vlnám na rybníku od vrženého kamene. Vícečetné duhy se ve skutečnosti dají vysvětlit pouze pomocí vln, jejich existenci byla zaznamenána v časných letech 1800-tých a považovaly se za raný důkaz vlnové povahy světla.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Rainbow, Vícečetná duha, New Jersey


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »