Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vícečetné duhy nad New Jersey

Uznání a copyright: John Entwistle

Může duha udělat něco takového? Poté, co zbytky hurikánu Florence prošly minulý měsíc nad městem Jersey Shore v New Jersey v USA, tak v jednom směru vyšlo Slunce, ale v opačném směru se stalo něco docela nečekaného, vytvořila se řada duh. Během další půl hodiny k potěšení fotografa a jeho dcery dobře zřetelné vícečetné duhy slábly a zase se vracely a na tomto snímku jich bylo zachyceno přinejmenším pět. Vícečetné duhy vznikají, když prší vodní kapičky o téměř stejné velikosti a typicky měří méně než jeden milimetr. Sluneční světlo se potom nejenom odráží uvnitř kapiček, ale také interferuje, což je vlnový jev podobný vlnám na rybníku od vrženého kamene. Vícečetné duhy se ve skutečnosti dají vysvětlit pouze pomocí vln, jejich existenci byla zaznamenána v časných letech 1800-tých a považovaly se za raný důkaz vlnové povahy světla.

Sledujte APOD na: Facebooku, Google Plus, Instagramu, nebo na Twitteru.

Štítky: Rainbow, Vícečetná duha, New Jersey


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »