Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1898: Kulová hvězdokupa v LMC

Uznání: ESA/Hubble & NASA

Ani drahokamy tak jasně nezáří, jenom hvězdy. V téměř každém bodě této třpytivé klenotnice je na snímku z Hubblova kosmického dalekohledu hvězda. A Hubblův kosmický dalekohled zas podává hvězdné výkony. Některé hvězdy jsou červenější, než naše Slunce, a některé jsou modřejší, ale všechny jsou mnohem dále. I když to světlu ze Slunce na Zemi trvá 8 minut, tak NGC 1898 je tak daleko, že to světlu sem trvá asi 160 000 let. NGC 1898 je obří koule hvězd, která se nazývá kulovou hvězdokupou a nachází se v centrální příčce Velkého Magellanova mračna (LMC), což je satelitní galaxie naší velké Galaxie Mléčné dráhy. Na více barevném snímku je vidět světlo od infračerveného po ultrafialové, a tento snímek byl pořízen proto, aby pomohl určit, zda všechny hvězdy v NGC 1898 vznikly zároveň, nebo v různých obdobích. Je stále více důkazů, že ve většině kulových hvězdokup hvězdy vznikaly postupně, a že zvláště hvězdy v NGC 1898 vznikaly krátce po dávných přiblíženích k Malému Magellanovu mračnu (SMC) a k naší Mléčné dráze.

Kosmický dalekohled živě: Kam se nyní dívá Hubble?

Štítky: NGC 1898, Kulová hvězdokupa, Hvězdy


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »