Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1898: Kulová hvězdokupa v LMC

Uznání: ESA/Hubble & NASA

Ani drahokamy tak jasně nezáří, jenom hvězdy. V téměř každém bodě této třpytivé klenotnice je na snímku z Hubblova kosmického dalekohledu hvězda. A Hubblův kosmický dalekohled zas podává hvězdné výkony. Některé hvězdy jsou červenější, než naše Slunce, a některé jsou modřejší, ale všechny jsou mnohem dále. I když to světlu ze Slunce na Zemi trvá 8 minut, tak NGC 1898 je tak daleko, že to světlu sem trvá asi 160 000 let. NGC 1898 je obří koule hvězd, která se nazývá kulovou hvězdokupou a nachází se v centrální příčce Velkého Magellanova mračna (LMC), což je satelitní galaxie naší velké Galaxie Mléčné dráhy. Na více barevném snímku je vidět světlo od infračerveného po ultrafialové, a tento snímek byl pořízen proto, aby pomohl určit, zda všechny hvězdy v NGC 1898 vznikly zároveň, nebo v různých obdobích. Je stále více důkazů, že ve většině kulových hvězdokup hvězdy vznikaly postupně, a že zvláště hvězdy v NGC 1898 vznikaly krátce po dávných přiblíženích k Malému Magellanovu mračnu (SMC) a k naší Mléčné dráze.

Kosmický dalekohled živě: Kam se nyní dívá Hubble?

Štítky: NGC 1898, Kulová hvězdokupa, Hvězdy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »