Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Opportunity po bouři

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Prachové bouře na Marsu sice nemůžou odfouknout sondu, ale mohou odfouknout Slunce. Celoplanetární prachová bouře už před více než třema měsíci způsobila závažný nedostatek slunečního světla pro vozítko Opportunity v jeho místě poblíž západního okraje kráteru Endeavour. Nedostatek slunečního světla poslal Sluncem poháněné vozítko do hibernace a operátoři více než 115 solů od něho nedostali žádnou zprávu. Jak bouře slábne, tak si prach sedá. Tento snímek pořídila kamera HiRISE z družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) 20. září, kdy už zase asi 25 procent slunečního světla dosáhlo povrchu. Bílý čtverec označuje 47 metrů širokou oblast ve středu s tečkou, která byla identifikována jako nyní mlčící vozítko Opportunity.

Štítky: Vozítko, Mars, Opportunity, Prachová bouře


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »