Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. červen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. červen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vlastní snímek Curiosity v prachu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS, Curiosity Mars Rover

Vítr na Marsu nemůže naštěstí kosmickou loď či sondu převrátit. Ovšem v nízké marťanské gravitaci větry mohou vznést jemné prachové částice do celoplenetární bouře, jaká nyní zuří na rudé planetě. Tento vlastní portrét z vozítka Curiosity pořízení na povrchu Marsu v solu 2082 (15. června) jsou vidět důsledky prachové bouře, tedy snížený sluneční svit a vididelnost v místě vozítka v kráteru Gale. Rameno MALI (Mars Hand Lens Imager), ze kterého byly snímky tvořící tuto mozaiku pořízeny, je editací odstaněno. Před vozítkem na kameni vlevo je vidět místo nazvané Duluth, kde Curiosity nedávno provedlo průzkumný vrt. Východo severovýchodní okraj kráteru Gale mizí v pozadí ve vzdálenosti asi 30 kilometrů. Vozítko Curiosity pohání radioizotopový termoelektrický generátor a tak se očekává, že vzrůstající prach v kráteru Gale na něj nebude mít vliv. Slunečními panely poháněné vozítko Opportunity na druhé staně Marsu v místech, kde je ještě větší nedostatek slunečního svitu, muselo své operace na západním okraji kráteru Endeavour přerušit.
Oprava: Lepší překlad věty s vrtem v místě Duluth poslal Alexej Šimeček.

Štítky: Mars, Curiosity, Vozítko, Prachová bouře


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac - prvá štvrť

Mesiac vo farbe, časť mesačných vyvrelých hornín je sfarbená do modra

Další informace »