Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Poslední dny Venuše jako Večernice

Uznání a copyright: Radu-Mihai Anghel

Toto není srpek mladého Měsíce nad kopcem nad západním obzorem při západu Slunce. Je to Venuše ve fázi srpku. Je asi 54 miliónů kilometrů daleko, je osvětlená méně než z 20 procent, a byla zachycena pomocí dalekohledu a kamery 30. září u rumunského města Bacau. Toto nebeské světlo nyní mizí ve večerním soumraku a jeho dny Večernice v roce 2018 jsou sečteny. Navíc také zvětšuje svoji zdánlivou velikost a při pohledu dalekohledem je srpek stále tenčí. Tato vnitřní planeta se blíží do vnitřní konjunkce a 26. října se bude nacházet mezi Zemí a Sluncem a z pohledu se ztratí ve sluneční záři. Na konci měsíce se srpeček Venuše zase objeví, ale na východě a bude vycházet ráno před Sluncem jako brilantní Jitřenka.

Štítky: Galileo, Crescent, Venuše, Večernice


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »