Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře z pohledu žáby

Uznání a copyright: Mia Stalnacke

Jak vypadá polární záře z pohledu žáby? "Úžasně!" je nejspíš odpověď, soudíc podle tohoto snímku pořízeného 3. října ze švédské Kiruny. Kiruna je v Laponsku na sever od polárního kruhu a je často pod aurorálním oválem, který obkružuje geomegnetický severní pól planety Země, takže jsou tam polární záře často vidět. Pro pořízení tohoto úžasného pohledu fotografka zapnula světlo na svém mobilu, položila ho na zem směrem dolů a nahoru položila objektiv z kamery. "Diamanty" v popředí jsou zledovatělé oblázky vpravo před objektivem osvícené světlem mobilu. "Jezero" je zamrzlá kaluž na zemi, která odráží proměnlivou polární záři. V dálce je vidět observatoř Bengta Hultqvista.

Štítky: Polární záře, Observatoř, Žába


40. vesmírný týden 2025

40. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 9. do 5. 10. 2025. Měsíc se dostává na večerní obloze do první čtvrti a dorůstá k úplňku. Dobrá viditelnost planety Saturn spadá už více do první poloviny noci. Ostatní planety, kromě merkuru s Marsem jsou vidět nejlépe ráno. A přidala se k nim i ranní kometa C/2025 A6 (Lemmon). Aktivita Slunce je nízká, skvrny menší, přesto se objevují středně silné erupce. Zajímavá kometa C/2025 A6 (Lemmon) zjasňuje na ranní obloze. Kosmická loď Dragon otestovala schopnost zvyšovat dráhu stanice ISS. Před 100 lety se narodil český astronom Zdeněk Švestka.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad školou

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2025 obdržel snímek „Bolid nad školou“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Pecka Podíváme-li se v noci na jasnou oblohu, zaujmou nás samozřejmě zejména jasné objekty, tedy například Měsíc, pokud je tedy nad obzorem, nebo jasné planety. Ovšem i hvězdy a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Newton 250/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »