Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře z pohledu žáby

Uznání a copyright: Mia Stalnacke

Jak vypadá polární záře z pohledu žáby? "Úžasně!" je nejspíš odpověď, soudíc podle tohoto snímku pořízeného 3. října ze švédské Kiruny. Kiruna je v Laponsku na sever od polárního kruhu a je často pod aurorálním oválem, který obkružuje geomegnetický severní pól planety Země, takže jsou tam polární záře často vidět. Pro pořízení tohoto úžasného pohledu fotografka zapnula světlo na svém mobilu, položila ho na zem směrem dolů a nahoru položila objektiv z kamery. "Diamanty" v popředí jsou zledovatělé oblázky vpravo před objektivem osvícené světlem mobilu. "Jezero" je zamrzlá kaluž na zemi, která odráží proměnlivou polární záři. V dálce je vidět observatoř Bengta Hultqvista.

Štítky: Polární záře, Observatoř, Žába


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »