Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jasné planety za slunečním dalekohledem McMath-Pierce

Uznání: Mike Line (Caltech), Ed Mierkiewicz (Univ. Wisconsin-Madison), Ron Oliversen (NASA-GSFC)

Tuto astronomickou scénu s jasnými planetami Venuší a Jupiterem rámuje sluneční dalekohled McMath-Pierce americké národní sluneční observatoře. Snímek byl pořízen 9. března v Národní observatoři Kitt Peak. Na vrcholu 30 metrů vysoké věže slunečního dalekohledu je usazen heliostat, který sluneční paprsky vrhá dolů do dlouhé diagonální šachty, kde v podzemí dosáhnou priomárního zrcadla dalekohledu. Po západu Slunce začal konstrukci ozařovat a vrhat na ni stíny Měsíc skoro v úplňku. V záběru je vidět otevřená kopule 2,1m reflektoru na Kitt Peak, který se připravuje na noc, zatímco vysoko nad věží heliostatu září hvězdokupa Plejády. Šikmý dalekohled McMath-Pierce byl uveden do provozu před 50 lety ke studiu Slunce, ale udělal též mnoho pozorování obou jasných planet. Tu noc se pozorovaly sodíkové ionty v řídké lunární atmosféře.

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Gamma ray, Allsky, Fermi, Ron Oliversen, Goddard Space Flight Center


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »