Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start a přistání na západním pobřeží

Uznání a copyright: John Kraus

Start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX 7. října po západu Slunce potěšil pozorovatele na západním pobřeží Spojených Států. Raketa Falcon 9 vzlétla z Vandenbergovy základny amerického letectva v Kalifornii na planetě Zemi a její první stupeň se vrátil do přistávací zóny asi 400 metrů od místa startu méně než 8 minut po startu. Jak start, tak i přistání prvního stupně (vlevo), jsou zachyceny na obrázku složeném ze dvou snímků pořízených stacionární, zvukem aktivovanou kamerou na blízkém kopci. Raketa Falcon 9 vynesla na nízkou oběžnou dráhu družici pro pozorování Země, kterou argentinská národní kosmická agentura. První stupeň Falconu 9 už (samozřejmě) letěl dříve. Po startu ze základny Vandenberg 25. července přistál na autonomním lodním dronu Just Read the Instructions.

Štítky: Falcon 9, Raketa, Vandenberg


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »