Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční tanec

Uznání videa: NASA, SDO; Processing: Alan Watson via Helioviewer

Někdy se zdá, že povrch Slunce tančí. Například uprostřed roku 2012 družice Slunce SDO (Solar Dynamic Observatory) zobrazila impozantní protuberanci, která dělala přemety jak akrobatický tanečník. Tato dramatická exploze je zachycená v ultrafialovém světle na tomto zrychleném videu, které pokrývá asi 3 hodiny. Smyčky magnetického pole směrovaly tok horké plasmy na Slunci. Měřítko této tančící protuberance je obrovské, pod oblouk proudící horké plasmy by se snadno vešla celá Země. Klidné protuberance typicky trvají asi měsíc a mohou vybuchnout do koronálních výronů hmoty CME (Coronal Mass Ejection) a vyvrhnout horký plyn do Sluneční soustavy. Energetický mechanismus, který sluneční protuberance vytváří, je stále předmětem výzkumu. Letos je povrch Slunce na rozdíl od roku 2012 výrazně klidnější, je vidět méně protuberancí, jelikož se blíží minimum jeho 11-ti letého magnetického cyklu.

Štítky: Slunce, Plasma, Protuberance


50. vesmírný týden 2018

50. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 10. 12. do 16. 12. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars, nedaleko něj Neptun a výše v Rybách je Uran. Merkur a Venuše jsou vidět ráno. Máme poslední týden vidět bez měsíčního svitu kometu 46P/Wirtanen v jejím přiblížení k Zemi. Výše na obloze je i pěkná kometa 64P/Swift-Gehrels. Sonda InSight už hýbe rukou a fotografuje okolí. U ISS zakotvila nákladní loď Dragon. Jeden ze dvou Falconů musel přistát do moře a podařilo se jej vyzvednout na pevninu. Start Delty IV Heavy z Kalifornie má odklady. Čína vyslala k Měsíci sondu Chang’e 4. Přistát má v pánvi Aitken na jihu Luny. Před 30 lety začala éra telekomunikačních družic Astra a před 25 lety začal Hubble vidět ostře.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LBN 777 - Orlí hlava

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2018 obdržel snímek „LBN 777 – Orlí hlava“, jehož autorem je Martin Myslivec   S objekty na noční obloze je to tak. Buď mají tak trochu nudná, byť pro neznalé někdy záhadná označení jako M, NGC, LBN, IC, GUM, DUN, vdB, Arp, Ced, … a mnoho

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

kometa Wirtanen

Nové zpracování 60 snímků, zarovnáno na kometu a hvězdy.

Další informace »