Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční tanec

Uznání videa: NASA, SDO; Processing: Alan Watson via Helioviewer

Někdy se zdá, že povrch Slunce tančí. Například uprostřed roku 2012 družice Slunce SDO (Solar Dynamic Observatory) zobrazila impozantní protuberanci, která dělala přemety jak akrobatický tanečník. Tato dramatická exploze je zachycená v ultrafialovém světle na tomto zrychleném videu, které pokrývá asi 3 hodiny. Smyčky magnetického pole směrovaly tok horké plasmy na Slunci. Měřítko této tančící protuberance je obrovské, pod oblouk proudící horké plasmy by se snadno vešla celá Země. Klidné protuberance typicky trvají asi měsíc a mohou vybuchnout do koronálních výronů hmoty CME (Coronal Mass Ejection) a vyvrhnout horký plyn do Sluneční soustavy. Energetický mechanismus, který sluneční protuberance vytváří, je stále předmětem výzkumu. Letos je povrch Slunce na rozdíl od roku 2012 výrazně klidnější, je vidět méně protuberancí, jelikož se blíží minimum jeho 11-ti letého magnetického cyklu.

Štítky: Slunce, Plasma, Protuberance


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »