Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční tanec

Uznání videa: NASA, SDO; Processing: Alan Watson via Helioviewer

Někdy se zdá, že povrch Slunce tančí. Například uprostřed roku 2012 družice Slunce SDO (Solar Dynamic Observatory) zobrazila impozantní protuberanci, která dělala přemety jak akrobatický tanečník. Tato dramatická exploze je zachycená v ultrafialovém světle na tomto zrychleném videu, které pokrývá asi 3 hodiny. Smyčky magnetického pole směrovaly tok horké plasmy na Slunci. Měřítko této tančící protuberance je obrovské, pod oblouk proudící horké plasmy by se snadno vešla celá Země. Klidné protuberance typicky trvají asi měsíc a mohou vybuchnout do koronálních výronů hmoty CME (Coronal Mass Ejection) a vyvrhnout horký plyn do Sluneční soustavy. Energetický mechanismus, který sluneční protuberance vytváří, je stále předmětem výzkumu. Letos je povrch Slunce na rozdíl od roku 2012 výrazně klidnější, je vidět méně protuberancí, jelikož se blíží minimum jeho 11-ti letého magnetického cyklu.

Štítky: Slunce, Plasma, Protuberance


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »