Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční tanec

Uznání videa: NASA, SDO; Processing: Alan Watson via Helioviewer

Někdy se zdá, že povrch Slunce tančí. Například uprostřed roku 2012 družice Slunce SDO (Solar Dynamic Observatory) zobrazila impozantní protuberanci, která dělala přemety jak akrobatický tanečník. Tato dramatická exploze je zachycená v ultrafialovém světle na tomto zrychleném videu, které pokrývá asi 3 hodiny. Smyčky magnetického pole směrovaly tok horké plasmy na Slunci. Měřítko této tančící protuberance je obrovské, pod oblouk proudící horké plasmy by se snadno vešla celá Země. Klidné protuberance typicky trvají asi měsíc a mohou vybuchnout do koronálních výronů hmoty CME (Coronal Mass Ejection) a vyvrhnout horký plyn do Sluneční soustavy. Energetický mechanismus, který sluneční protuberance vytváří, je stále předmětem výzkumu. Letos je povrch Slunce na rozdíl od roku 2012 výrazně klidnější, je vidět méně protuberancí, jelikož se blíží minimum jeho 11-ti letého magnetického cyklu.

Štítky: Slunce, Plasma, Protuberance


42. vesmírný týden 2018

42. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 10. do 21. 10. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše se blíží úhlově Slunci, ale je viditelná ve dne, nedaleko možná i s Merkurem. Jupiter mizí v záři Slunce, Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Uran a Neptun jsou vidět téměř celou noc. Na obloze je i několik zajímavých komet. Startuje ambiciózní evropsko-japonská mise BepiColombo k planetě Merkur. Nečekaná nehoda potkala kosmickou loď Sojuz MS-10. Start byl přerušen a posádka je v pořádku. Před 15 roky letěl na palubě Šenčou 5 první Číňan Yang Liwei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

HELIX

NGC7293

Další informace »