Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1672: Spirální galaxie s příčkou z Hubbla

Uznání: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA; Processing & Copyright: Domingo Pestana & Raul Villaverde

Mnoho spirálních galaxií má přes svůj střed příčku. Dokonce i u naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy se předpokládá skromná centrální příčka. Zde je vidět spirální galaxie s výraznou příčkou NGC 1672, kterou do skvělých podrobností zachytil Hubblův kosmický dalekohled. Jsou vidět tmavé filamentární prachové pásy, mladé hvězdokupy jasných modrých hvězd, červené emisní mlhoviny zářícího vodíku, dlouhá jasná příčka hvězd přes střed a jasné aktivní jádro, ve kterém je nejspíš superhmotná černá díra. NGC 1672 měří asi 75 000 světelných let a světlu to k nám trvá asi 60 miliónů let. Galaxie NGC 1672 se nachází v souhvězdí Mečouna (Dorado) a studuje se, proč a jak galaktické příčky přispívají ke tvorbě hvězd v centrálních oblastech galaxií.

Štítky: Plasma, Slunce, Protuberance


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »