Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1672: Spirální galaxie s příčkou z Hubbla

Uznání: Hubble Legacy Archive, NASA, ESA; Processing & Copyright: Domingo Pestana & Raul Villaverde

Mnoho spirálních galaxií má přes svůj střed příčku. Dokonce i u naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy se předpokládá skromná centrální příčka. Zde je vidět spirální galaxie s výraznou příčkou NGC 1672, kterou do skvělých podrobností zachytil Hubblův kosmický dalekohled. Jsou vidět tmavé filamentární prachové pásy, mladé hvězdokupy jasných modrých hvězd, červené emisní mlhoviny zářícího vodíku, dlouhá jasná příčka hvězd přes střed a jasné aktivní jádro, ve kterém je nejspíš superhmotná černá díra. NGC 1672 měří asi 75 000 světelných let a světlu to k nám trvá asi 60 miliónů let. Galaxie NGC 1672 se nachází v souhvězdí Mečouna (Dorado) a studuje se, proč a jak galaktické příčky přispívají ke tvorbě hvězd v centrálních oblastech galaxií.

Štítky: Plasma, Slunce, Protuberance


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »