Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa 12P mezi Růžicovou a Kuželovou mlhovinou

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Dnes v noci se budou zemskou atmosférou míhat kousíčky této zelenošedé komety. Přesněji, trosky z erodujícího se jádra komety 21P / Giacobini-Zinner na snímku, která způsobuje každoroční meteorický roj Drakonid, který vrcholí dnes v noci. Drakonidy se letos daj snadno pozorovat, protože frekvence meteorů nejspíš vyvrcholí brzy po západu Slunce a Měsíc nebude svítit téměř vůbec. Nicméně bude třeba trpělivosti, jelikož od průchodu 21P minulý měsíc kolem dráhy Země se nedá čekat zvýšení normální letošní frekvence Drakonid (pouhých) několik meteorů za hodinu. Na druhou stranu se frekvence meteorů dá těžko předpovídat a deště Drakonid v letech 1933, 1946 a 2011 byly zcela impozantní. Kometa 21P na snímku vznešeně pózovala mezi Růžicovou (vlevo nahoře) a Kuželovou (vpravo dole) před dvěma týdny, když se vracela zpátky k oběžné dráze Jupiteru, aby se vrátila zase po asi šesti a půl letech.

Štítky: Kometa 12P, Růžicová mlhovina, Cone Nebula


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »