Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa 12P mezi Růžicovou a Kuželovou mlhovinou

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Dnes v noci se budou zemskou atmosférou míhat kousíčky této zelenošedé komety. Přesněji, trosky z erodujícího se jádra komety 21P / Giacobini-Zinner na snímku, která způsobuje každoroční meteorický roj Drakonid, který vrcholí dnes v noci. Drakonidy se letos daj snadno pozorovat, protože frekvence meteorů nejspíš vyvrcholí brzy po západu Slunce a Měsíc nebude svítit téměř vůbec. Nicméně bude třeba trpělivosti, jelikož od průchodu 21P minulý měsíc kolem dráhy Země se nedá čekat zvýšení normální letošní frekvence Drakonid (pouhých) několik meteorů za hodinu. Na druhou stranu se frekvence meteorů dá těžko předpovídat a deště Drakonid v letech 1933, 1946 a 2011 byly zcela impozantní. Kometa 21P na snímku vznešeně pózovala mezi Růžicovou (vlevo nahoře) a Kuželovou (vpravo dole) před dvěma týdny, když se vracela zpátky k oběžné dráze Jupiteru, aby se vrátila zase po asi šesti a půl letech.

Štítky: Kometa 12P, Růžicová mlhovina, Cone Nebula


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »