Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa 12P mezi Růžicovou a Kuželovou mlhovinou

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Dnes v noci se budou zemskou atmosférou míhat kousíčky této zelenošedé komety. Přesněji, trosky z erodujícího se jádra komety 21P / Giacobini-Zinner na snímku, která způsobuje každoroční meteorický roj Drakonid, který vrcholí dnes v noci. Drakonidy se letos daj snadno pozorovat, protože frekvence meteorů nejspíš vyvrcholí brzy po západu Slunce a Měsíc nebude svítit téměř vůbec. Nicméně bude třeba trpělivosti, jelikož od průchodu 21P minulý měsíc kolem dráhy Země se nedá čekat zvýšení normální letošní frekvence Drakonid (pouhých) několik meteorů za hodinu. Na druhou stranu se frekvence meteorů dá těžko předpovídat a deště Drakonid v letech 1933, 1946 a 2011 byly zcela impozantní. Kometa 21P na snímku vznešeně pózovala mezi Růžicovou (vlevo nahoře) a Kuželovou (vpravo dole) před dvěma týdny, když se vracela zpátky k oběžné dráze Jupiteru, aby se vrátila zase po asi šesti a půl letech.

Štítky: Kometa 12P, Růžicová mlhovina, Cone Nebula


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »