Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa 12P mezi Růžicovou a Kuželovou mlhovinou

Uznání a copyright: Fritz Helmut Hemmerich

Dnes v noci se budou zemskou atmosférou míhat kousíčky této zelenošedé komety. Přesněji, trosky z erodujícího se jádra komety 21P / Giacobini-Zinner na snímku, která způsobuje každoroční meteorický roj Drakonid, který vrcholí dnes v noci. Drakonidy se letos daj snadno pozorovat, protože frekvence meteorů nejspíš vyvrcholí brzy po západu Slunce a Měsíc nebude svítit téměř vůbec. Nicméně bude třeba trpělivosti, jelikož od průchodu 21P minulý měsíc kolem dráhy Země se nedá čekat zvýšení normální letošní frekvence Drakonid (pouhých) několik meteorů za hodinu. Na druhou stranu se frekvence meteorů dá těžko předpovídat a deště Drakonid v letech 1933, 1946 a 2011 byly zcela impozantní. Kometa 21P na snímku vznešeně pózovala mezi Růžicovou (vlevo nahoře) a Kuželovou (vpravo dole) před dvěma týdny, když se vracela zpátky k oběžné dráze Jupiteru, aby se vrátila zase po asi šesti a půl letech.

Štítky: Kometa 12P, Růžicová mlhovina, Cone Nebula


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »