Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Falcon 9

Uznání a copyright: Brian Haidet

Ne, to není nejnovější pohled na vzdálenou planetární mlhovinu z Hubblova kosmického dalekohledu, ale je to ozářený mrak plynu a prachu, který 7. října okouzlil dokonce i příležitostné pozorovatele oblohy na západním pobřeží Spojených Států. Snímek byl pořízen asi 3 míle na sever od Vandenbergovy základny amerického letectva a sleduje stopy spalin z prvního a druhého stupně rakety Falcon 9 společnosti SpaceX, která stoupá časně večerní oblohou jižní Kalifornie. V popředí vpravo je ve slábnoucím soumraku vidět vánkem unášený načervenalý kouř ze vzletu rakety. Rozpínající se modré a oranžové vláknité stopy jsou v extrémních výškách stále ještě ve slunečním světle a pocházejí z oddělení prvního a druhého stupně a z návratového zážehu. Jasná skvrna pod středem je samotný druhý stupeň, který míří pryč od kamery, urychluje na orbitální rychlost a vzdaluje se. Krátké pulzy z (plynových) trysek navádí znovupoužitelný první stupeň Falconu 9 zpátky k místu přistání a nahoře vytváří tvar obráceného písměne V.

Štítky: Falcon 9, Raketa, Vandenberg


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »