Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. říjen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. říjen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Falcon 9

Uznání a copyright: Brian Haidet

Ne, to není nejnovější pohled na vzdálenou planetární mlhovinu z Hubblova kosmického dalekohledu, ale je to ozářený mrak plynu a prachu, který 7. října okouzlil dokonce i příležitostné pozorovatele oblohy na západním pobřeží Spojených Států. Snímek byl pořízen asi 3 míle na sever od Vandenbergovy základny amerického letectva a sleduje stopy spalin z prvního a druhého stupně rakety Falcon 9 společnosti SpaceX, která stoupá časně večerní oblohou jižní Kalifornie. V popředí vpravo je ve slábnoucím soumraku vidět vánkem unášený načervenalý kouř ze vzletu rakety. Rozpínající se modré a oranžové vláknité stopy jsou v extrémních výškách stále ještě ve slunečním světle a pocházejí z oddělení prvního a druhého stupně a z návratového zážehu. Jasná skvrna pod středem je samotný druhý stupeň, který míří pryč od kamery, urychluje na orbitální rychlost a vzdaluje se. Krátké pulzy z (plynových) trysek navádí znovupoužitelný první stupeň Falconu 9 zpátky k místu přistání a nahoře vytváří tvar obráceného písměne V.

Štítky: Falcon 9, Raketa, Vandenberg


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »